Elektryczny przewóz wahadłowy

Elektryczny przewóz wahadłowy

Delegaci Światowego Forum Ekonomicznego mogli osobiście odczuć korzyści płynące z elektrycznego transportu, dzięki ekologicznej usłudze przewozu wahadłowego z lotniska w Zurychu do Davos. Podróż bez emisji spalin trasą przez Alpy zajmuje prawie dwie godziny.

Pięćdziesiąt samochodów Audi e-tron — w pełni elektrycznego modelu tego niemieckiego producenta — może korzystać po drodze z 16 stacji szybkiego ładowania prądem stałym i 15 stacji do ładowania dużej mocy (HP), które w ciągu 8 minut mogą doładować samochód pozwalając na przejechanie 200 km. Stacje dostarczyła firma ABB. Urządzenia były zlokalizowane w Davos, Kemptthal oraz w miejscu obsługi podróżnych Heidiland na autostradzie. Wahadłowy e-transport dostępny jest również w samym Davos – osiem stacji szybkiego ładowania ABB zainstalowano w mieście na początku ubiegłorocznego Światowego Forum Ekonomicznego.

Zgodnie z jednym z pięciu założeń roboczych tegorocznego spotkania WEF globalny rozwój musi opierać się na integracji i zasadach zrównoważonego rozwoju. Elektromobilność spełnia oba te wymagania. Inicjatywa wahadłowego e-transportu wpisała się w główny temat tegorocznego spotkania — koncepcji Globalizacji 4.0, będącej nową odsłoną współpracy i handlu na świecie, skupiającej się w większym stopniu na „dzieleniu się i opiece”, a nie wyłącznie na produkcji i konsumpcji. Elektryczny transport wahadłowy pokazuje, jaki wpływ może mieć elektromobilność na systemy transportu przyszłości oraz co można zrobić, aby miasta stały się czystsze i bardziej inteligentne.

Poleć ten artykuł:

Polecamy