Enchem zainwestuje w Kobierzycach 240 mln zł

Enchem zainwestuje w Kobierzycach 240 mln zł

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wydała setną decyzję o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Koreański koncern Enchem Poland Sp. z o.o. zainwestuje ponad 240 mln zł w gminie Kobierzyce w województwie dolnośląskim. Firma sfinansuje nowy projekt polegający na produkcji roztworów elektrolitycznych wykorzystywanych w akumulatorach samochodowych.

– W całym 2021 r. w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN wydano aż 45 decyzji o wsparciu nowych inwestycji, a od początku istnienia Polskiej Strefy Inwestycji w sumie sto takich decyzji. Budowa fabryki i instalacji do produkcji litu w EURO-PARK KOBIERZYCE to kolejny dowód na to, że pomimo pandemii, polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie. To 6. inwestycja firm z Korei Południowej w Polsce w 2021 r. W ciągu minionych dwunastu miesięcy przedsiębiorstwa z tego kraju zainwestowały w ramach Polskiej Strefy Inwestycji już ponad 3,5 mld zł i stworzyły pół tysiąca nowych miejsc pracy – powiedział Grzegorz Piechowiak, pełnomocnik rządu do spraw inwestycji zagranicznych i wiceminister rozwoju i technologii.

– Enchem rozbuduje prowadzony przez siebie zakład zwiększając moce produkcyjne blisko czterokrotnie. Będzie produkować sól litu, wykorzystywaną w produkcji baterii do samochodów elektrycznych, będzie współpracować z LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. To dowodzi, że EUROK-PARK KOBIERZYCE to nie tylko miejsce prowadzenia działalności, ale także miejsce nawiązywania ścisłej współpracy firm – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

Enchem Poland sp. z o.o. zainwestuje w gminie Kobierzyce 240 mln zł. Planuje budowę nowej fabryki i instalacji do produkcji litu. – Sól litu jest jednym z głównych składników używanych do produkcji elektrolitu do baterii, jak również do samej produkcji baterii do aut elektrycznych. Ze względu na sytuację geopolityczną i trudności w dostępie do surowca na rynkach światowych będziemy produkować ten komponent we własnym zakresie. W ten sposób zabezpieczymy ciągłość produkcyjną elektrolitu i co za tym idzie baterii, pozwalając na bezprzestojowe dostawy do głównych odbiorców – producentów baterii do aut elektrycznych, m.in. dla LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. Będziemy jedynym producentem soli litu w Europie – powiedział Byung Won Lee, dyrektor generalny Enchem Poland Sp. z o.o.

Poleć ten artykuł:

Polecamy