Fizyczny odcinek cyfryzacji

Fizyczny odcinek cyfryzacji

Cyfryzacja operacji logistycznych – czy to w sieciach dostaw, czy też w obszarze produkcji – to już chleb powszedni. Trudno znaleźć dziś firmę, która kwestionowałaby korzyści wynikające z możliwości dostępu do informacji na temat dokładnego przebiegu operacji logistycznych, poziomu stanów magazynowych czy statusu procesu dostawy. Cyfrowy ekosystem nie będzie jednak działał, jeżeli nie zostanie w odpowiednim momencie zasilony danymi z fizycznego obiektu.

W nawet najbardziej zaawansowanych systemach wciąż niezbędne są elementy identyfikacyjne, naniesione na paczkę, pojemnik, paletę, czy nawet sam produkt. Najpowszechniejszym nośnikiem jest dziś etykieta logistyczna, której zeskanowanie przez pracownika skutkuje uaktualnieniem informacji w systemie. Wraz z rosnącym znaczeniem logistyki i intralogistyki w działalności firm, zaostrzają się wymagania względem jakości etykiet, automatyzacji procesu drukowania oraz jego kosztów. To powoduje, że producenci drukarek, tacy jak Brother, rozwijają swoją ofertę rozwiązań dedykowanych właśnie dla branży logistycznej i produkcyjnej.

Bez etykiet ani rusz

Etykiety kojarzone są przede wszystkim z system oznaczania produktów, za pomocą standardu GS1. To rozwiązanie ma na celu zapewnienie, aby towary na całym świecie były opisane w sposób znormalizowany, czyli taki, który jest jednoznaczny dla wszystkich przedsiębiorców, nawet tych spoza łańcucha dostaw danej firmy. Ten spójny system kodowania przesyłek istnieje już wiele lat i coraz więcej przedsiębiorstw związanych z dystrybucją towaru decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Podstawowym i wymaganym elementem tej etykiety wysyłkowej jest numer SSCC, czyli Seryjny Numer Jednostki Wysyłkowej, który jest unikalny dla każdej jednostki logistycznej, czyli np. dla kartonu z produktami lub dla skomponowanej palety.

W przypadku firm logistycznych – zwłaszcza kurierskich i operatorów logistycznych – codziennością są też własne rozwiązania, mające na celu identyfikację i zarządzanie przesyłkami w wewnętrznym, cyfrowym ekosystemie firmy. Zawarte są na nich informacje dotyczące przebiegu procesów magazynowania i transportu, weryfikowane na każdym etapie przepływu towaru. Pozwala to na usprawnienie operacji oraz ich pełną widoczność dla osób zarządzających procesami, a nieraz również dla klientów. Wraz z wybuchem popularności e-commerce, zapotrzebowanie na etykiety skokowo wzrosło ze względu na dużą ilość zwrotów, z których każdy zostawał oznaczony nową etykietą. Niektóre sklepy internetowe do przesyłki dołączają nawet gotowe do naklejenia etykiety, aby maksymalnie ułatwić konsumentowi ten proces.

Odpowiedź rynku

Wraz z rozwojem logistyki, zmienia się także rynek urządzeń do drukowania, dedykowanych tej branży. Producenci drukarek, tacy jak Brother, skupiają się opracowywaniu urządzeń, które w pierwszej kolejności zaoferują wysoką jakość etykiet. Zbyt mała rozdzielczość lub nieprecyzyjny przebieg procesu drukowania mogą zakończyć się błędnym odczytem kodu. Stacjonarna drukarka etykiet TD-4210D, oparta na technologii druku termicznego, oferuje wydruk w rozdzielczości do 203 dpi, dzięki czemu idealnie nadaje się do przygotowania wyraźnych i łatwych do skanowania etykiet. Kolejnym wymaganiem stawianym drukarkom logistycznym jest wysoka wydajność. W tym celu w modelu TD-4210D stosuje się metodę druku etykiet z taśmy ciągłej. W efekcie uzyskujemy prędkość druku do 127 mm/s, zaś etykiety mogą mieć szerokość do 104 mm.

Oprócz samej szybkości wydruku, na efektywność korzystania z urządzenia wpływa także intuicyjność jego obsługi oraz możliwość automatyzacji pracy. Za pomocą edytora P-touch firmy Brother działającego w systemie Windows, użytkownicy mogą łatwo tworzyć niestandardowe etykiety, zaś duże partie danych można pobierać bezpośrednio z programu Excel. Dostępne są różne protokoły kodów kreskowych i zaawansowany dithering obrazu do drukowania wysokiej jakości w skali szarości.

W przypadku wdrażania drukarki TD-4210D w firmach z zaawansowanymi systemami informatycznymi, Brother zapewnia programistom narzędzia do integracji aplikacji do drukowania etykiet. Sterowniki drukarki są dostępne dla systemów operacyjnych Windows, można też uzyskać zestawy narzędzi dla programistów do umieszczania ety kiet w istniejących programach.

Wyzwania w produkcji

Produkcja to wyjątkowo wymagające ogniwo w łańcuchu dostaw. Ze względu na duże zróżnicowanie procesów produkcyjnych, specyfikę poszczególnych branż i wymagania stawiane przez klientów, etykiety potrafią grać tu znacznie większą rolę niż w magazynowaniu czy transporcie. Informacje zawarte w etykietach produkcyjnych to często np. data ważności, data produkcji, numer seryjny czy numer partii. Producenci, którzy wdrożyli w swoich fabrykach zaawansowane systemy śledzenia i monitorowania produkcji, jak MES czy APS, są w stanie lepiej planować operacje i szybciej reagować na nowe zamówienia. Zaś generowanie specjalistycznych etykiet, które trafiają na magazynowane zapasy, półprodukty i wyroby gotowe to właśnie jedna z funkcjonalności tych programów.

Ze względu na specyfikę procesu produkcji, wymagania dotyczące drukarek pracujących w fabrykach są nieco inne. Tempo powstania produktów bywa bardzo wysokie, zatem osoby zarządzające produkcją wybierają drukarki cechujące się wysoką prędkością i zdolnością do długotrwałej pracy bez przezbrojeń.

Dlatego też przemysłowa drukarka etykiet Brother TJ-4420TN oferuje znakomite tempo wydruku – do 356 mm na sekundę – przy zachowaniu rozdzielczości 203 dpi. Z kolei używana w niej taśma termotransferowa ma długość 600 m, dzięki czemu wymiana materiałów jest zdecydowanie rzadsza. Biorąc pod uwagę trudne warunki pracy, często spotykane w środowiskach przemysłowych, inżynierowie Brother zadbali o wytrzymałą konstrukcję drukarki oraz dodatkowe udogodnienia, jak wewnętrzny mechanizm nawijania etykiet. Przemysłowa drukarka etykiet TJ-4420TN jest również wyposażona w takie opcje łączności jak USB, Host USB, port szeregowy i Ethernet, zaś dodatkowo można doposażyć ją w Wi-Fi i Bluetooth.

Mobilna rewolucja

Technologie mobilne zagościły na dobre nie tylko w codziennie używanych urządzeniach, jak smartfony czy smartwatche, ale też w magazynie. Procesy pickingu opierają się dziś głównie na ręcznych czytnikach kodów kreskowych, zaś w obszarze drukowania odpowiedzią na ten trend jest rozszerzająca się oferta mobilnych drukarek, takich jak Brother RJ-4250WB.

Przenośne drukarki stanowią znakomite uzupełnienie gamy urządzeń wykorzystywanych w logistyce. Przykładowo w razie wystąpienia problemu z etykietą, dedykowany pracownik jest w stanie wydrukować nową stojąc przy regale, bez konieczności pokonywania dalekiej drogi do punktu drukowania. RJ-4250WB wyróżnia się niską masą ( 850 g), wydajną baterią, odpornością na kurz i wilgoć (certyfikat IP54) oraz możliwością przesyłania danych za pomocą Bluetooth lub wejścia sieciowego. Co jeszcze ważniejsze, urządzenie może obsługiwać etykiety bezpodkładowe (linerless), likwidując problem odpadów i zanieczyszczenia środowiska.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie Eurologistics 2/2024

Poleć ten artykuł:

Polecamy