Flota zimą

Flota zimą

Według Międzynarodowej Karty Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych, jednym z głównych czynników, które mogą wpływać na wypadki wózków widłowych jest nieostrożne prowadzenie pojazdu zwłaszcza po śliskiej i nierównej nawierzchni.

Centralny Instytut Ochrony Pracy ostrzega, że może to być przyczyną przewrócenia się wózka, upadkiem maszyny z wyższego poziomu na niższy oraz wywrotką nieodpowiednio umieszczonego ładunku.

-Bardzo często działam pod presją czasu. Kierownictwo wymaga ode mnie szybkiej i sprawnej pracy nawet, kiedy na zewnątrz jest grubo poniżej zera. Czasami zdarza się, że towar spadnie z wózka i to bynajmniej nie za sprawą mojej nieostrożnej jazdy – mówi Pan Andrzej, operator wózka widłowego w jednym z warszawskich przedsiębiorstw.

Wiele firm radzi sobie z problemem, inwestując w odpowiedni sprzęt, który sprawdzi się w ekstremalnych warunkach. Wózki widłowe umożliwiające szybki, a przede wszystkim prosty przewóz i rozładunek zdobywają coraz większe uznanie w branży. Również producenci tego rodzaju urządzeń szukają optymalnych rozwiązań.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jaki dyskomfort powoduje jazda wózkiem widłowym po nierównej i śliskiej nawierzchni. Wygoda i bezpieczeństwo to zasady, jakimi należy się kierować przy produkcji tego rodzaju urządzeń. Aby użytkownik był w pełni zadowolony, wprowadzamy coraz to nowsze propozycje – mówi Wojciech Szmulczyński z firmy STILL. – Duży prześwit podłużny oraz rozwiązania techniczne umożliwiające minimalizację drgań (np. duże koła zmniejszające silne uderzenia o jezdnię, gumowe amortyzatory dachu ochronnego czy mata tłumiąca dla operatora) sprawiają, że wózek bardzo dobrze sprawdza się na nierównym podłożu zewnętrznych części magazynów, a pracownik ma zapewnione komfortowe warunki pracy – dodaje Szmulczyński.

Inwestycja w odpowiedni sprzęt może pomóc w uniknięciu wielu dodatkowych kłopotów i niezaplanowanych wydatków, a przede wszystkim zapewni ciągłość pracy i regularność .

Poleć ten artykuł:

Polecamy