FoodWell redukuje emisję CO2

FoodWell redukuje emisję CO2

FoodWell (dawny Bakalland), lider na rynku bakalii oraz zdrowych batonów, podpisał umowę z firmą Luneos – czołowym polskim dostawcą rozwiązań z zakresu transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw. W ramach kontraktu powstanie instalacja PV o mocy 1000 kWp.

Wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii w działalności FoodWell to przykład działań na rzecz środowiska zapisanych w ogłoszonej w 2022 roku strategii firmy.

Zielona energia wpisuje się w strategię FoodWell.

– Przywiązujemy olbrzymią wagę do kwestii związanych z ekologią. Widać to wyraźnie w naszym portfolio, które opiera się o zdrowe, naturalne produkty. Sukcesywnie wdrażamy naszą politykę zrównoważonego rozwoju, m.in. zwiększając udział wykorzystania opakowań pochodzących z recyklingu. Zwracamy też uwagę na procesy wytwórcze w naszych trzech fabrykach, szukając potencjału dla odnawialnych źródeł energii. Mamy ambitne plany, np. do 2025 roku aż 70% energii naszego zakładu w Janowie Podlaskim będzie pochodzić z OZE. Współpraca z Luneos to więc naturalny krok na drodze do realizacji naszych celów – mówi Marian Owerko, prezes Zarządu FoodWell.

Na bazie podpisanej umowy Luneos wykonana instalację PV o mocy 1000 kWp, a projekt spowoduje roczną redukcję CO2 na poziomie 534 t, a łącznie 12 323 t w ciągu 25 lat. Skalę inwestycji dobrze obrazują liczby: panele PV zainstalowane w fabryce FoodWell (dawniej Bakalland) przyniosą środowisku korzyści równe posadzeniu 300 000 drzew. Poziom rocznej redukcji można z kolei porównać z ilością CO2, jaką wydzielają samochody z silnikiem diesla na dystansie 4,4 mln km. Budowa w Janowie Podlaskim rozpocznie się na początku 2023 roku i zostanie zakończona w 2. połowie przyszłego roku.

– Transformacja energetyczna w Polsce przyspiesza. Coraz więcej przedsiębiorstw stawia na zieloną energię, a nasza umowa z FoodWell tylko potwierdza ten trend. Cieszymy się, że tak duże i powszechnie cenione przedsiębiorstwo wybrało nas do realizacji ambitnego projektu z obszaru OZE – mówi Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.

Rośnie zapotrzebowanie na OZE

Polski sektor OZE ma doskonałe perspektywy rozwoju. Szacuje się, że do 2030 roku zainstalowane moce z ekologicznych źródeł wzrosną blisko dwukrotnie.

– Przedsiębiorstwa działające na terenie naszego kraju zwiększają swoje zapotrzebowanie na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii z dwóch głównych powodów. Przede wszystkim starają się ograniczyć wysokie koszty energii elektrycznej. Są one spowodowane m.in. wojną w Ukrainie i chęcią uniezależnienia się od rosyjskich surowców, szybko rosnącymi kosztami emisji CO2 oraz wprowadzoną w 2021 r. opłatą mocową. Drugi czynnik to coraz większa świadomość ekologiczna i szeroko rozumiana społeczna odpowiedzialność biznesu, co składa się na wspomniany już silny globalny trend stawiania na ESG – dodaje Zbigniew Prokopowicz z Luneos.

Poleć ten artykuł:

Polecamy