Gdański oddział  DSV Solutions globalnym centrum Better Shelter

Gdański oddział DSV Solutions globalnym centrum Better Shelter

Każdego roku miliony ludzi na całym świecie mierzą się ze skutkami kryzysów humanitarnych. W takich sytuacjach jedną z pierwszych potrzeb jest zapewnienie bezpiecznego schronienia poszkodowanym. Odpowiedź na ten problem znalazła szwedzka organizacja non-profit Better Shelter, która współpracuje z gdańskim oddziałem DSV – Global Transport and Logistics.

Schronienie – podstawowa potrzeba w czasie kryzysu

Jak wskazywał INFORM Indeks z 2020 roku, współtworzony między innymi przez Komisję Europejską, 1/3 krajów na świecie doświadczała przynajmniej jednego kryzysu wewnętrznego, wymagającego pomocy humanitarnej. To samo badanie wykazało również, że rośnie czas trwania kryzysów i ich złożoność.

W sytuacji katastrofy humanitarnej lub jedną z pierwszych potrzeb doświadczającej jej ludności jest zapewnienie bezpiecznej przestrzeni. Odpowiedź na ten problem znalazła organizacja Better Shelter, która zapewnia modułowe schronienia dla osób bez dachu nad głową. Stworzona i dystrybuowana przez organizację konstrukcja, jest łatwa w transporcie i montażu, dzięki czemu pozwala szybko zapewnić prowizoryczne lokum w miejscu kryzysu.

Ze względu na specyfikę swojej działalności, która wymaga dużej elastyczności i niezawodności, organizacja potrzebowała godnego zaufania partnera, który zapewni kompleksowe usługi magazynowania i składania gotowych zestawów montażowych. Od 2015 roku współpracuje w tym obszarze z gdańskim oddziałem DSV Solutions.  

Gdańsk globalnym centrum pomocy

Ulokowany na Pomorzu kompleks magazynowy o powierzchni 7000 mkw stanowi obecnie główny tego typu obiekt dla Better Shelter. Elementy do budowy schronów trafiają do Gdańska za pośrednictwem szwedzkiego oddziału Grupy DSV. Na dwóch liniach produkcyjnych są następnie kompletowane i pakowane gotowe zestawy montażowe, składające się z ośmiu kartonów. Tak przygotowane pakiety są dystrybuowane na cały świat.

Moce przerobowe linii produkcyjnej DSV Solutions są przy tym projekcie elastycznie dostosowywane do potrzeb organizacji. W przypadku nagłych sytuacji, takich jak np. ostatnie trzęsienie ziemi w Turcji, istnieje możliwość ich szybkiego zwiększenia.

– Projekt Better Shelter jest niezwykły ze względu na swoją specyfikę. Mamy świadomość, że każde zlecenie ze strony organizacji oznacza, że potrzebna jest pomoc, bo gdzieś na świecie doszło do konfliktu lub katastrofy naturalnej. Wiemy, że to jak szybko wsparcie dotrze na miejsce zależy między innymi od naszej pracy, co jest szczególną motywacją dla całego naszego zespołu. – mówi Jacek Bramowicz, Project Manager DSV.

W ciągu 8 lat współpracy Grupy DSV i Better Shelter, z gdańskiego centrum logistycznego do potrzebujących z krajów takich jak Sudan, Ukraina czy Syria, trafiło 85000 tymczasowych schronień. 

Poleć ten artykuł:

Polecamy