GEFCO Polska wchodzi na rynek usług co-packingu

GEFCO Polska wchodzi na rynek usług co-packingu

GEFCO Polska rozszerza współpracę z klientami o usługi co-packingu, realizowane przez oddziały w Kątach Wrocławskich oraz Psarach k. Wrocławia. GEFCO wygrało przetarg na co-packing na etapie przedłużania kontraktu z wiodącym producentem artykułów gospodarstwa domowego oraz realizuje wysoko zautomatyzowany proces pakowania termostatów dla globalnego producenta części motoryzacyjnych. Wprowadzenie nowych usług wiązało się z inwestycjami w infrastrukturę magazynową oraz ze zwiększeniem zatrudnienia.

W ramach nowego kontraktu GEFCO w pełni przejęło od dotychczasowego podwykonawcy co-packing artykułów gospodarstwa domowego. Usługa polega na tworzeniu zestawów sprzedażowych, złożonych z różnych wariantów produktów domowych jednorazowego użytku, dostępnych w większości sieci handlowych w Polsce. Pracownicy oddziału GEFCO w Kątach Wrocławskich nie ingerują w wyroby jednostkowe, ale zmieniają sposób ich pakowania przed transportem do punktów sprzedaży.

Produkty pakowane są najczęściej w kartony SRP, gotowe do wystawienia na regały sklepowe, w oparciu o aktualne dane sprzedażowe. Główne zadanie GEFCO polega na pakowaniu wyrobów tego samego rodzaju, ale w zakresie obowiązków zespołu jest również produkcja stojaków promocyjnych na potrzeby sezonowych kampanii marketingowych. Kompleksowa realizacja usług magazynowania, transportu i co-packingu pod szyldem GEFCO Polska przyspiesza przepływ informacji oraz znacznie ułatwia zarządzanie towarem, który nie przechodzi przez dodatkowe ręce.

– Rozszerzenie współpracy poprzedziliśmy analizą biznesu klienta i wyborem najlepszego wariantu kosztowego, opartego na pracy w systemie liniowym i według zasad lean management. Wcześniej każdy operator podwykonawcy pracował samodzielnie nad swoim opakowaniem, co zwiększało zapotrzebowanie na powierzchnię roboczą oraz generowało większe zapasy komponentów w strefie pakowania. Inwestując w sprzęt – przenośniki taśmowe, rolkowe czy ergonomiczne stojaki – wdrożyliśmy proces, który skupia się na wartości dodanej  dla klienta – mówi Krzysztof Król, Lean Manager, GEFCO Polska.

Przeniesienie usługi co-packingu z zagranicznego centrum dystrybucyjnego do Polski 

Usługę co-packingu zlecił GEFCO również światowy lider produkcji oraz sprzedaży części motoryzacyjnych, dla którego operator logistyczny prowadzi w Psarach k. Wrocławia globalne centrum dystrybucyjne produktów do samochodowych układów chłodniczych. Dotychczas dolnośląski oddział GEFCO zarządzał łańcuchem dostaw wszystkich produktów klienta z kategorii Cooling, ale z wyłączeniem termostatów, których pakowanie odbywało się w centrum dystrybucyjnym w Niemczech. Powodowało to konieczność kompletacji i wysyłki zamówień z dwóch krajów, ponieważ polski magazyn nie posiadał pełnego asortymentu. Mając to na uwadze, klient podjął decyzję o reorganizacji łańcucha dostaw części, oddając kompleksową obsługę w ręce specjalistów GEFCO Polska.

Projekt zakładał przeniesienie operacji co-packingu termostatów z Niemiec do Polski, łącznie z transferem wysoko zautomatyzowanej maszyny produkcyjnej do pakowania termostatów. Termostaty trafiają do Polski w opakowaniach zbiorczych ze światowych fabryk klienta. Magazyn GEFCO opuszcza produkt końcowy, gotowy do dystrybucji na wszystkie kontynenty.

Co-packing wymagał inwestycji na terenie największego w Polsce magazynu GEFCO o powierzchni 42 000 m2. Prace objęły reorganizację magazynu z wykorzystaniem 2000 nowych miejsc paletowych oraz 1800 miejsc na półkach typu mezzanine. W sierpniu GEFCO uruchomi również dodatkową linię do pakowania manualnego, która jest odpowiedzią na wzrost liczby zamówień. Projekt wymagał zatrudnienia blisko 20 operatorów do obsługi linii automatycznej i manualnej.

– Jeżeli świadczymy dla klienta usługi związane z magazynowaniem, dystrybucją oraz zarządzaniem transportem, to również jest on skłonny powierzyć nam kolejne zadania, takie jak co-packing. Realizacja kontraktu może opierać się na wykorzystaniu aktywów klienta, ale również możliwe jest zaprojektowanie procesów od podstaw. Rola GEFCO skupia się na profesjonalnym doradztwie, szukaniu optymalnych rozwiązań ukierunkowanych na generowanie oszczędności oraz na dobrej organizacji pracy. Co-packing w ofercie GEFCO Polska to nowe możliwości rozwoju biznesu oraz wzmocnienie partnerskich relacji z klientami – mówi Tomasz Klimczak, Kierownik Oddziału GEFCO Psary.

Polub profil GEFCO Polska na Facebooku.

Poleć ten artykuł:

Polecamy