GEFCO testuje system zautomatyzowanej kontroli pojazdów

GEFCO testuje system zautomatyzowanej kontroli pojazdów

GEFCO, europejski lider logistyki dla branży motoryzacyjnej, rozpoczął roczny test pilotażowy systemu do zautomatyzowanej kontroli pojazdów. Nowatorskie rozwiązanie opracował ProovStation, start-up z Lyonu, specjalizujący się w skanerach uszkodzeń samochodowych wykorzystujących możliwości sztucznej inteligencji. System ma pomóc w optymalizacji kontroli nadwozi i przyspieszyć proces dostaw pojazdów z montowni.

System ProovStation uruchomiono w maju na motoryzacyjnej platformie logistycznej GEFCO pod Paryżem, która przeprowadza kontrole jakości i operacje dostosowywania (customization operations) głównie nowych pojazdów, przed ich przekazaniem na plac składowy i dostawą.

Działający w strefie odbioru pojazdów system ProovStation skanuje auta w celu dokładnej identyfikacji wszelkich uszkodzeń nadwozia i przyspieszenia kontroli. Zaprojektowany z wykorzystaniem opatentowanej technologii optycznej dla profesjonalistów z branży motoryzacyjnej, wykonuje pełne skanowanie 360° każdego pojazdu przy prędkości do 15 km/h, umożliwiając zarządzanie dużymi przepływami pojazdów w ograniczonym czasie. W ramach prowadzonych testów, GEFCO oceni skuteczność systemu w warunkach rzeczywistych i potwierdzi jego skuteczność.

– Działamy w stale zmieniającym się środowisku. Konsumenci oczekują szybkich terminów dostaw nowych samochodów, a każde usprawnienie procesów pomaga nam skuteczniej odpowiadać na ich nowe potrzeby. Dlatego testujemy i wdrażamy innowacyjne technologie, takie jak system ProovStation, które tworzą wartość dla naszych klientów, producentów samochodów oraz dla ich klientów końcowych – mówi Amar Sehad, Compound & Workshop Business Line Manager z GEFCO.

System ProovStation rejestruje 1000 zdjęć pojazdu w ciągu trzech sekund, aby wykryć wszelkie uszkodzenia z milimetrową dokładnością. System oparty jest na sztucznej inteligencji o unikalnym algorytmie, który w mniej niż minutę identyfikuje, określa ilościowo i lokalizuje wszystkie uszkodzenia ze zdjęć. Zebrane dane i wyniki, są oznaczane czasowo, geolokalizowane i zabezpieczane, co umożliwia śledzenie pojazdów w całym łańcuchu dostaw.

– Jesteśmy podekscytowani współpracą z GEFCO nad badaniem nowej technologii do optymalizacji jakości i wydajności procesu kontroli pojazdów dla klientów GEFCO. Jestem przekonany, że rozpoczęty program pilotażowy przyniesie oczekiwaną wartość i pozwoli nam kontynuować współpracę, co jest ważnym krokiem w naszym rozwoju – podkreśla Cédric Bernard, dyrektor generalny ProovStation.

(GEFCO)

Poleć ten artykuł:

Polecamy