GLP raportuje mocne wyniki operacyjne

GLP raportuje mocne wyniki operacyjne

GLP, wiodąca międzynarodowa firma specjalizująca się w inwestycjach w nieruchomości logistyczne, cyfrową infrastrukturę i energię odnawialną, poinformowała o wynikach, jakie osiągnęła w kluczowych sektorach działalności w 2023 roku.

  • 92% powierzchni (30,7 mln mkw.) we wszystkich budynkach logistycznych GLP na świecie jest wynajęte (+4% r/r).
  • W 2023 r. GLP w Europie Środkowo-Wschodniej oddało do użytku 108 tys. mkw. powierzchni logistycznej oraz sfinalizowało nowe lub przedłużone umowy najmu obejmujące łącznie ponad 304 tys. powierzchni.
  • W Polsce, Czechach oraz na Słowacji i Węgrzech GLP realizuje obecnie budynki logistyczne oferujące łącznie około 460 tys. mkw. energooszczędnej przestrzeni magazynowo-produkcyjnej.

– Patrzymy z optymizmem na sektory, w które inwestujemy. Jesteśmy przekonani o ich potencjale w dłuższej perspektywie pomimo chwilowej niestabilności gospodarczej – komentuje Ming Mei, współzałożyciel i prezes GLP – Jako międzynarodowa firma konsekwentnie realizujemy cele związane z rozwojem i zmniejszaniem zadłużenia. Naszą pozycję umacnia wysoki popyt na nasze projekty, ich zróżnicowane portfolio oraz korzystne trendy długofalowe. Doświadczenie GLP Capital Partners w zarządzaniu inwestycjami i aktywami w połączeniu z zasobami GLP jako globalnego inkubatora biznesu umożliwia nam stały rozwój i skalowanie wysokiej jakości platform z korzyścią dla naszych klientów i partnerów – mówi Mei.

Stabilność nieruchomości logistycznych

W 2023 r. łączna powierzchnia obiektów logistycznych wynajętych przez GLP na świecie wyniosła 30,7 mln mkw., czyli o 4% więcej r/r. Tym samym wskaźnik wynajętej przez Grupę powierzchni wg stanu z 31 grudnia 2023 r. wzrósł do 92%. Średni ważony czas do wygaśnięcia umów najmu utrzymuje się na poziomie 3,5 roku, a dochód operacyjny netto z nieruchomości wzrósł o 2,5% – głównie za sprawą Chin oraz kluczowych rynków w Europie i USA. Japonia również pozostaje jednym z najstabilniejszych rynków Grupy – japońskie nieruchomości GLP w 2023 r. były w 100% wynajęte, a podpisane umowy najmu objęły łącznie 2,1 mln mkw. powierzchni – o 35% więcej r/r.

Nowoczesne obiekty logistyczne i usługi zarządzania nieruchomościami zjednują GLP stałych klientów. Zapotrzebowanie ze strony firm 3PL utrzymuje się na wysokim poziomie dzięki ich roli w trwającej modernizacji globalnych łańcuchów dostaw. Także firmy e-commerce rozwijają międzynarodowy potencjał realizacji zamówień, tworząc tym samym ważny segment klientów.

Globalny popyt przyspiesza rozbudowę centrów danych

Dynamiczny rozwój gospodarki cyfrowej i rewolucja w obszarze sztucznej inteligencji skutkują rekordowo wysokim zapotrzebowaniem na centra danych, szczególnie ze strony dostawców rozwiązań hiperskalowych, takich jak Microsoft, AWS czy Google. W 2023 r. GLP uruchomiło nową globalną platformę centrów danych Ada Infrastructure, oferującą aż 850 MW mocy na terenie cały czas rozbudowywanych kampusów w Japonii, Wielkiej Brytanii i Brazylii, która w przyszłości ma wzrosnąć do blisko 1,5 GW.

Gotowi na transformację energetyczną

Potencjał GLP jako dostawcy energii odnawialnej dla firm logistycznych i centrów danych pozostaje jednym z kluczowych wyróżników. GLP aktywnie rozwija portfolio odnawialnych źródeł energii, który w przyszłości ma osiągnąć wielkość kilku gigawatów. W 2023 r. firma zapewniała na całym świecie ponad 890 MW mocy.

W Europie coraz powszechniejsze stają się umowy na zakup zielonej energii (PPA), do czego przyczynia się rosnące zapotrzebowanie firm na zrównoważone i oszczędne rozwiązania. W 2023 r. GLP Europe podpisało umowy PPA w Hiszpanii i Holandii.

W Grupie działają specjalistyczne zespoły, które oferują pełny zakres usług na każdym etapie transformacji energetycznej – od pozyskiwania gruntów, poprzez rozwój inwestycji, aż po eksploatację i konserwację infrastruktury OZE. Za pośrednictwem prywatnych narzędzi inwestycyjnych GLP też zainwestowało w infrastrukturę w sektorze elektromobilności, m.in. w producentów aut elektrycznych i akumulatorów, operatorów stacji ładowania, a także dostawców oprogramowania usług energetycznych. 

Zrównoważony rozwój i ESG

Grupa zdobywa kolejne certyfikaty ekologiczne, co wpisuje się w strategię realizacji nowych obiektów zgodnie z normami zielonego budownictwa i poprawy efektywności ekologicznej dotychczasowych aktywów.

W 2023 roku z inicjatywy GLP powstała Fundacja im. Jeffreya H. Schwartza – organizacja charytatywna upamiętniającą dziedzictwo zmarłego współzałożyciela Grupy, Jeffreya H. Schwartza.  Fundacja zorganizowała Światowy Dzień Wolontariusza, podczas którego ponad 900 pracowników GLP poświęciło ponad 3 800 godzin na wolontariat w ramach projektów edukacyjnych, ekologicznych i promujących równość.

Poleć ten artykuł:

Polecamy