Google Maps czy optymalizator tras. Kiedy rozpocząć pracę z Routimo?

Google Maps czy optymalizator tras. Kiedy rozpocząć pracę z Routimo?

Google Maps jest niewątpliwie potężnym narzędziem do wyznaczania trasy dojazdu do wybranego punktu. Mapy umożliwiają korzystanie z nawigacji:

  • proponując alternatywne trasy
  • prezentując odległości do celu,
  • informując o czasie potrzebnym do pokonania trasy,
  • podając informacje o ruchu drogowym.

Optymalizacja zamiast komplikacji

Jeżeli jesteś zainteresowany znalezieniem najlepszej drogi z punktu A do punktu B dla jednego pojazdu, Google Maps doskonale się sprawdzi – rozwiązanie jest intuicyjne i proste. 

Zobaczmy jednak jak bardzo komplikuje się ułożenie tras, gdy Twoi pracownicy mają do odwiedzenia w ciągu dnia wiele punktów. Przypuszczam, że chciałbyś, aby trasy zaplanowane były optymalnie. 

W tym miejscu warto się zastanowić czym jest optymalna trasa?  Czy ważniejsze jest dla Ciebie wykonanie zadań w jak najkrótszym czasie, czy może istotne jest aby ułożona trasa była jak najkrótsza?

Google Maps nie da rady

Systemy mapowe takie jak Google Maps nie pomogą Ci w ułożeniu optymalnej trasy. Dla tego typu zadań używa się tzw. zaawansowanych algorytmów do optymalizacji. Cechą tych algorytmów jest to, że są w stanie w bardzo krótkim czasie ułożyć trasy uwzględniając dodatkowo wiele kryteriów biznesowych tak:

  • czas pracy kierowcy,
  •  godziny otwarcia punktu,
  • ładowność pojazdów,
  • harmonogramy dostaw
  • …i wiele, wiele innych.

System planowania tras

I tu pojawia się Routimo – system do planowania tras, który szybko umożliwia automatyczne ułożenie optymalnych tras w sytuacji, gdy Twój zespół ma do wykonania setki a nawet tysiące zadań. Jeżeli masz jeszcze wątpliwości czy potrzebujesz Routimo, to poniższy przykład powinien je rozwiać: Dla uproszczenia załóżmy, że w Twojej firmie jest 1 kierowca, który musi odwiedzić 20 punktów.
Liczba kombinacji możliwych do ułożenia tras w tym przypadku to 6×1016, czyli 60 000 000 000 000 000.
Hmmm, pewnie się teraz zastanawiasz jak taka liczba się nazywa i czy nie pomyliłem się w obliczeniach? Na pierwsze pytanie nie znam odpowiedzi, a drugie… Jeśli masz wątpliwości to możesz poczytać o problemie komiwojażera kliknij tu

Redukcja kosztów o 28%

Mam nadzieję, że w tym miejscu nie masz już wątpliwości, że z pozoru proste zadanie – 20 punktów, 1 kierowca – potrafi sprawić spory kłopot osobie, która chciałaby ręcznie układać optymalne trasy.
W pracy najczęściej mamy do czynienia z dużo bardziej skomplikowanymi zadaniami, gdzie liczba punktów jest wielokrotnie większa niż dwadzieścia, a załoga składa się z kilkudziesięciu pracowników.
Routimo – dzięki zaawansowanym algorytmom – potrafi rozwiązywać takie zadania, układając optymalne trasy w bardzo krótkim czasie.  Nasze doświadczenia z klientami pokazują, że wykorzystanie optymalizatora tras Routimo w codziennej pracy planisty to redukcja kosztów przejazdu nawet do 28% oraz obsługa większej liczby klientów w krótszym czasie. 

Darmowe testy

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak Routimo może usprawnić pracę w Twojej organizacji, zapraszamy do kontaktu oraz do skorzystania z darmowych testów i odwiedzenia strony https://routimo.com/#testuj

Poleć ten artykuł:

Polecamy