Grupa Elemental otworzyła zakład w Zawierciu

Grupa Elemental otworzyła zakład w Zawierciu

Elemental Strategic Metals – spółka należąca do Grupy Elemental – otworzyła dziś w Zawierciu najnowocześniejszy w Polsce zakład odzysku strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych z baterii Li-Ion pojazdów elektrycznych oraz z katalizatorów samochodowych i przemysłowych. Wartość inwestycji to 600 mln złotych. To przełomowy krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego w naszym kraju. Elemental już zapowiada stworzenie kolejnych zakładów w Polsce i Europie.

Cel działalności: odzysk cennych surowców

Recykling baterii z pojazdów elektrycznych i urządzeń elektronicznych to ważny element zrównoważonej przyszłości. Do 2035 roku 30 proc. zapotrzebowania na lit, nikiel i kobalt w UE może być pokryte materiałem z recyklingu1. Z tego powodu nowo otwarta instalacja Grupy Elemental w Zawierciu ma znaczenie strategiczne zarówno dla branży, jak i bezpieczeństwa surowcowego Polski i Unii Europejskiej.

– Zakład w Zawierciu specjalizuje się w odzysku strategicznych metali bateryjnych, takich jak lit, nikiel, kobalt i mangan, a także cennych metali szlachetnych z grupy platynowców: platyna, pallad, rod. Metale te są niezwykle istotne dla nowoczesnych technologii i przemysłu, a ich odzysk pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz skrócenie łańcucha dostaw – mówi Michał Zygmunt, CEO Elemental Strategic Metals – Dzięki naszej inwestycji rzadkie pierwiastki strategiczne i metale szlachetne nie będą opuszczały terytorium Unii Europejskiej i będą wykorzystywane do tworzenia kolejnych generacji baterii pojazdów 1 Badania RWTH Aachen i PwC elektrycznych. Możemy więc przyjąć, że w tym przypadku nasze działania biznesowe wspierają strategiczne bezpieczeństwo tej części Europy.

Znaczący krok w rozwoju Grupy

Zakład powstał w ramach projektu „Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu” przedstawionego i zaakceptowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Important Projects of Common European Interest (IPCEI) on Batteries, a następnie wsparty w ramach konkursu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Budowa i uruchomienie zakładu w Zawierciu zostały sfinansowane także częściowo przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który wspólnie z Międzynarodową Korporacją Finansową oraz Europejskim Bankiem Odbudowy zainwestował 290 mln dolarów w działalność Grupy Elemental. Pozostałe środki pochodzą ze środków własnych oraz komercyjnych instytucji finansowych.

– Grupa Elemental, zgodnie ze swą strategią biznesową, rozwija się organicznie oraz przez akwizycje. Prowadzimy integracje poziomą, jak i pionową rynku odzysku i recyklingu metali z pojazdów elektrycznych, katalizatorów samochodowych i przemysłowych, płytek PCB z urządzeń elektronicznych – mówi Paweł Jarski, założyciel i prezes Grupy Elemental. – W Polsce Grupa Elemental zatrudnia łącznie ponad 400 osób, globalnie – ponad 1000. Poza Polską główne nasze rynki to USA i Niemcy. Łącznie działamy na ponad 30 rynkach, na trzech kontynentach.

Na mocy podpisanych wcześniej w tym roku porozumień z Huawei oraz Mitsubishi Corporation, Grupa Elemental pozyskała wiedzę dotyczącą efektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii Li-Ion oraz zasoby niezbędne do rozpędzenia działalności zakładu w Zawierciu.

W przyszłym roku Elemental Strategic Metals rozpocznie budowę podobnego zakładu w Wernigerode w Niemczech, w ramach spółki joint venture z amerykańską firmą Ascend Elements. Moc przerobowa tego zakładu wyniesie do 58 000 baterii z samochodów elektrycznych rocznie.

Możliwości przetwórcze nowego zakładu

W nowym zakładzie przetwarzane będą zużyte baterie Li-Ion z aut EV oraz katalizatory samochodowe i przemysłowe. Proces ten pozwoli na uzyskanie wartościowych surowców, które następnie będą wykorzystywane do produkcji prekursorów materiałów bateryjnych (pCAM), nowych katalizatorów oraz membran do elektrolizerów i ogniw paliwowych. Odzyskiwane metale znajdą zastosowanie przede wszystkim ponownie w branży elektromobilności oraz w energetyce odnawialnej. Produktami ubocznymi są też tworzywa sztuczne oraz miedź i aluminium.

– Przetwarzane materiały, takie jak zużyte baterie i złom poprodukcyjny, będą pochodzić głównie z rynku europejskiego, a odzyskiwane metale będą dostarczane do firm, które wykorzystają je w dalszych procesach produkcyjnych, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji CO2. W ten sposób zakład przyczynia się zarówno do ograniczenia importu surowców pierwotnych, wywozu poza EU cennych materiałów oraz wspiera krajowy rynek recyklingu – wyjaśnia Maciej Dudzic, członek zarządu Elemental Strategic Metals.

– Nasz zakład to nie tylko wielka inwestycja, która daje szanse na zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego dla Polski przy jednoczesnym zmniejszonym oddziaływaniu na środowisko naturalne. To także impuls do rozwoju tego regionu i nowe miejsca pracy dla mieszkańców Zawiercia oraz regionu, którzy słyną ze swojego etosu pracy – podkreśla Michał Zygmunt, CEO Elemental Strategic Metals.

Fabryka Elemental w Zawierciu zatrudnia bezpośrednio na miejscu 120 pracowników z Zawiercia i okolic, a także generuje około 100 miejsc pracy pośrednio w firmach współpracujących. Do końca roku znajdzie w nim zatrudnienie jeszcze ok. 30 osób. Ponadto zakład uruchomił własną farmę fotowoltaiczną o mocy 12 MW oraz największy w Polsce magazyn energii o pojemności 10 MWh i mocy 5 MW.

Poleć ten artykuł:

Polecamy