Grupa Raben podsumowuje projekt rozwojowy dla 1000 managerów

Grupa Raben podsumowuje projekt rozwojowy dla 1000 managerów

Grupa Raben zrealizowała w 2020 r. plan jednoczesnego rozwoju wszystkich najważniejszych managerów w całej organizacji. W trzymającej w napięciu gamifikacji wzięło udział 1000 managerów, którzy w trakcie 4 miesięcy zrealizowali ponad 40 różnorodnych zadań, a dzięki fantastycznym wynikom ufundowali 3000 lekcji j. obcych dla dzieci z domów dziecka. Program Manager of Choice zakończył się uroczystą galą on-line, na której wyróżniono 21 najlepszych.

Minione miesiące były dla całej organizacji czasem pełnym pozytywnych emocji, rywalizacji i zacieśniania więzi pomiędzy przełożonymi i ich zespołami. Kluczowi managerowie z 13 krajów Europy zmierzyli się z różnymi zadaniami, z obszaru najlepszych praktyk menadżerskich. Gamifikacja Manager of Choice podzielona była na 5 etapów, bezpośrednio wpływających na budowanie doświadczeń pracowników: rekrutacja, onboarding, rozwój, codzienna praca, odejście z organizacji. Projekt cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że zaangażowanie managerów przeszło oczekiwania samych organizatorów. Ponad 75% uczestników grywalizacji kończyło każdy z 5 modułów wykonując wszystkie dostępne na platformie zadania.

Jakość wykonywanych zadań również przekroczyła cel organizatorów – średni poziom poprawności zadań wyniósł aż 79%, a niektóre pytania zaskakiwały i wymagały kreatywności.

Przez ostatnie miesiące projekt Manager of Choice był na językach wszystkich pracowników. Kiedy na platformie pojawiały się nowe zadania, wśród uczestników projektu następowała pełna mobilizacja. Bardzo pozytywnym zjawiskiem była współpraca pomiędzy managerami. Bywało, że uczestnicy projektu omawiali pojawiające się na platformie zadania telefonicznie, organizowali podsumowujące spotkania lub tworzyli internetowe grupy, by móc szybko wymieniać się informacjami. Aż 40% managerów odpowiadało na pytania w ciągu dwóch godzin od daty ich publikacji.

Tak duże zainteresowanie ze strony managerów wymagało docenienia. Dlatego, zakończenie projektu miało wyjątkową oprawę. Ceremonia wręczenia nagród była rejestrowana i emitowana na żywo z warszawskiego studia, tak żeby każdy zaangażowany w projekt manager i pracownik zespołu HR mógł w czasie rzeczywistym uczestniczyć w wydarzeniu. Najlepsi managerowie otrzymali gratulacje i podziękowania od CEO Grupy Ewalda Rabena, który osobiście prowadził ceremonię wraz z Anitą Koralewską-Ratajczak, head of Group HR. Choć ze względu na aktualne restrykcje każdy ze zwycięzców przebywał w innej lokalizacji, w trakcie gali na żywo łączył się ze studiem, odbierał gratulacje i dzielił się z innymi swoimi wrażeniami odnośnie projektu.

Najlepsi managerowie podsumowywali projekt w trakcie ceremonii rozdania nagród. Każdy ze zwycięzców podkreślał, że udział w gamifikacji był dla niego ciekawym i rozwijającym doświadczeniem.

– Świetnie się bawiłam ucząc się i jednocześnie rywalizując z innymi managerami Grupy Raben – powiedziała Beata Woźniak, która w rywalizacji uplasowała się na szóstej pozycji.

– Zabawne, że nawet podczas wakacji siadałam do komputera o 9:00 i czekałam na kolejne zadania – wspomniała Dorota Kondrot, zajmująca czwartą pozycję w grywalizacji.

Natomiast Piotr Mędlewski, zdobywca siódmego miejsca porównał pracę managera w Raben do roli reżysera filmu: – Kiedy myślałem o projekcie Grupowym i mojej roli jako managera w Raben, doszedłem do wniosku, że bycie menedżerem to trochę jak bycie reżyserem filmu. Chodzi o to, że świetny film powstaje nie tylko dzięki reżyserowi, ale dzięki wszystkim ludziom, którzy wspólnie pracują i tworzą jego atmosferę.

Każdy ze zwycięzców podkreślał, że osiągnięty w gamifikacji sukces nie byłby możliwy bez wsparcia zespołu. – Zdecydowanie chcę zadedykować tę nagrodę mojemu zespołowi IT z Niemiec. Dziękuję za Wasze wsparcie i fantastyczną atmosferę w naszym zespole. Praca z Wami jest dla mnie przyjemnością – powiedział Rene Lüthen, który znalazł się na 14 pozycji.

W trakcie ceremonii panowała bardzo pozytywna atmosfera, a laureaci składali sobie nawzajem gratulacje. – Gratuluję wszystkim uczestnikom, bo nie było łatwo. To był trudny czas dla nas wszystkich.  Dla mnie osobiście Manager of Choice był miłą częścią ostatnich kilku miesięcy, podczas których pracujemy w domowym biurze, czasem razem z dziećmi, czasem bez. To był naprawdę pozytywny aspekt – podsumował Maciej Jarosz, zdobywca pierwszego miejsca w programie.

Czy zdobyta w trakcie gamifikacji wiedza przełożyła się na rzeczywistą zmianę zachowań? Oczywiście, że tak! Kluczem do zwycięstwa była współpraca ze swoim zespołem na każdym etapie gry oraz zastosowanie nabytej w szkoleniu wiedzy w praktyce.

– Jako dział HR codziennie obserwujemy, że managerowie głęboko wzięli sobie do serc wszystko, czego nauczyli się w trakcie programu. Wśród konkretnych zmian, które zaszły w naszej organizacji widzimy na przykład, że biorący udział w projekcie managerowie kładą niezwykłą wagę, aby każdy z uczestników rekrutacji otrzymał kompleksową, opartą na faktach informację zwrotną. Ponadto, coraz powszechniejsze staje się utrzymywanie stałego kontaktu z przyszłymi pracownikami po zakończonym projekcie rekrutacyjnym – wyjaśnia Anita Koralewska-Ratajczak, head of Group HR.

Kluczem do powodzenia projektu okazało się to, że zadania, z którymi mierzyli się managerowie nie tylko utrwalały lub przekazywały uczestnikom wiedzę, ale i zachęcały do podjęcia interakcji z zespołem (np. nagrania wspólnego filmu dla nowego pracownika). Program uświadomił managerom, że aby zwiększyć zaangażowanie zespołu można zastosować wiele prostych i niewymagających dodatkowych funduszy zmian, takich jak np. większa staranność w dopasowywaniu zadań do predyspozycji pracowników, wprowadzenie pochwał czy dzielenie się wiedzą. W trakcie gamifikacji wypracowano także konkretne i łatwe do wdrożenia pomysły dotyczące np. sposobów motywowania zespół. Obecnie pomysły te są krok po kroku wprowadzane w życie i zmieniają kulturę organizacyjną firmy. Managerowie natomiast organizują dla pracowników specjalne spotkania informacyjne, aby zadbać o prawidłowy przepływ komunikacji. Dają one możliwość, aby omówić bieżące zadania, jak również docenić zaangażowanie zespołu i zadbać o pozytywną atmosferę.

Projekt Manager of Choice odniósł sukces. Celem podjętych działań była przede wszystkim zmiana postaw i wykształcenie w managerach wrażliwości na aspekty związane z zarządzaniem zespołami. Obserwowane przez pracowników HR zmiany pokazują, że cel został osiągnięty.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy