Grupa Rusak rozwija swoją działalność na zachodzie Polski

Grupa Rusak rozwija swoją działalność na zachodzie Polski

Rusak Business Services jeden z liderów usług celnych na polskim rynku otwiera nowy oddział agencji celnej, rozszerzając sieć swoich biur, tym razem przy samej granicy z Niemcami.

Każdemu przedsiębiorcy, który dokonywał obrotu towarowego z krajami Europy Zachodniej przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, jest znana nazwa niewielkiej miejscowości na polsko-niemieckiej granicy: Świecko. Ta niewielka wieś sołecka znajdująca się w powiecie słubickim, nie stała się znana dzięki swej atrakcyjności turystycznej, lecz dzięki największemu na zachodniej granicy Polski przejściu granicznemu Świecko / Frankfurt/Oder, na którym każdego dnia odprawiane były tysiące ciężarówek.

Po akcesji Polski do Unii, terminal, zwany przez kierowców pieszczotliwie „cyrkiem” (ze względu na podobieństwo budynku głównego do rzeczonej instytucji rozrywkowej, ale nie tylko) podupadł, choć pozostały na nim zarówno polskie, jak i niemieckie służby celne. Terminal Towarowy Odpraw Celnych w Świecku jest chyba jedynym w Polsce przypadkiem, gdzie na naszym terytorium znajduje się urząd celny obcego państwa.

W obliczu nadchodzącego Brexitu, wiele wskazuje na to, że terminal, jak i miejscowy oddział celny czeka prawdziwy renesans. W odróżnieniu od innych oddziałów celnych w zachodniej części Polski, terminal w Świecku posiada bardzo dobrą lokalizację (ok. 2 km od zjazdu z autostrady A2), a miejscowe oddziały celne (polski i niemiecki) pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Terminal dysponuje ponadto ogromnym parkingiem (plac odpraw celnych posiada miejsca dla 500 ciężarówek), infrastrukturą sanitarną, handlową i techniczną (w przypadku konieczności przeprowadzenia rewizji celnej, ogromnym ułatwieniem są zainstalowane na miejscu rampy).

Ponieważ każdy towar wywożony z Polski do Wielkiej Brytanii trzeba będzie od stycznia 2021 roku objąć procedurą wywozu, a każdy towar importowany ze Zjednoczonego Królestwa do Polski będzie wymagać odprawy importowej, lokalizacja odprawy celnej w Świecku wydaje się być dla podmiotów uczestniczących w obrocie towarowym z tym krajem wręcz idealna.

Dostrzegając atrakcyjne położenie terminala w Świecku oraz wyjątkową na tle innych polskich wewnętrznych oddziałów celnych dostępność czasową miejscowych funkcjonariuszy, Rusak Business Services uruchomiła właśnie swoje biuro, które mieści się w pokoju 18 w budynku głównym terminala. Obsadę biura stanowią doświadczeni agenci celni, a w zakres usług agencji wchodzą wszystkie procedury celne, przewidziane w przepisach unijnego prawa celnego.

– Przez ponad 30 lat istnienia Rusak Business Services na rynku polskim, nasza firma odnotowuje nieustanny i stabilny wzrost. Potwierdzeniem tego faktu jest m.in. sukcesywnie rozrastająca się siatka oddziałów agencji celnej. Cieszę się, że od dziś możemy zaoferować naszym klientom kolejną, nową lokalizację biura, tym razem na samej granicy z Niemcami. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, wpisuje się on w kierunek i strategię rozwoju naszej firmy, a także zbliżające się wielkimi krokami zmiany związane z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – mówi Tomasz Rusak, Prezes Zarządu Rusak Business Services.

Poleć ten artykuł:

Polecamy