Innowacyjny świat przemysłu na ITM Industry Europe

Innowacyjny świat przemysłu na ITM Industry Europe

Na to wydarzenie branża przemysłowa musiała czekać ponad dwa lata. Zmienił się termin i okoliczności. Nie zmieniło się jedno. Niebywała energia bezpośrednich relacji. Gwar biznesowych rozmów i dźwięk pracujących maszyn powróciły na hale MTP wraz z czterodniowymi targami ITM Industry Europe. Tłumy zwiedzających, zadowoleni wystawcy– tak można podsumować sukces minionej edycji wydarzenia. Zapowiedziano już datę przyszłorocznych targów ITM.

– To były emocjonujące cztery dni! Z impetem otworzyliśmy sezon spotkań dla przemysłu. Cieszymy się tak liczną frekwencją. Ta satysfakcja jest podwójna, ponieważ z rozmów z wystawcami wiemy, że tegoroczni zwiedzający to byli profesjonaliści, którzy dokładnie wiedzieli czego szukają i w jakim celu przyjechali na targi. Na tym skorzystali wystawcy. Już docierają do nas sygnały o sfinalizowanych na targach kontraktach lub wielu dobrze rokujących relacjach biznesowych, do których pewnie by nie doszło gdyby nie targi ITM. Dlatego z jeszcze większą energią zaczynamy już pracować nad kolejną edycją – mówi Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.
Ponad 340 wystawców z Polski i z zagranicy pokazało swoją ofertę podczas tegorocznej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE i towarzyszących im: Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG, 3D SOLUTIONS – Targów Druku i Skanu 3D, Targów Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING oraz Forum Odlewniczego FOCAST. Wydarzenie trwało od 31 sierpnia do 3 września. W tym roku firmy mogły zaprezentować się tradycyjnie, aranżując swoje stoisko w hali targowej lub spróbować nowego narzędzia – internetowej platformy spotkań.
– Z platformy skorzystało ponad tysiąc osób, które aktywnie uczestniczyły w spotkaniach i w konferencjach online. To pokazuje potencjał tego rozwiązania – zauważa Barbara Kamińska, koordynator internetowej platformy spotkań.

Sukces Kongresu Industry Next

Pionierskim projektem Grupy MTP na ITM Industry Europe był w tym roku także dwudniowy Kongres Industry Next – wiodący punkt programu tej edycji targów. To tutaj wskazywano najważniejsze trendy transformacji technologicznej firm. Wśród prelegentów nie zabrakło liderów innowacji takich jak: Microsoft Polska, ABB, Fanuc Polska, Siemens, Northvolt Poland czy Polpharma. W dyskusji wzięli udział również: Olga Ewa Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii,  pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Tadeusz Kościński, minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.
Zaproszeni goście zgodnie przyznawali, że dzisiaj dobrze zorganizowane, nowoczesne fabryki nie mogą obyć się bez rozwiązań cyfrowych, ale najważniejszym czynnikiem transformacji są ludzie i odpowiednia edukacja. Od czego zacząć i jak skutecznie wykorzystać najnowsze rozwiązania technologiczne? Na to pytanie, odnosząc się do transformacji cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjnych, odpowiadali w drugim dniu Kongresu eksperci zaproszeni na Warsztaty Industry Next, wsparte merytorycznie przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Przy scenie Kongresu tłumnie odwiedzano stoisko Microsoft Polska, na którym każdy mógł przenieść się w świat rozszerzonej rzeczywistości testując Microsoft HoloLens.

Złota dwunastka i jubilaci 2021

Aż dwanaście złotych medali MTP przyznano w tym roku nowoczesnym rozwiązaniom prezentowanym podczas tej edycji targów. Jedenaście z nich trafiło do wystawców ITM INDUSTRY EUROPE, jeden przypadł w udziale wystawcy targów Modernlog. Wręczenia odbyły się na stoiskach, gdzie zwiedzający oraz przedstawiciele firm mogli zapoznać się z nagrodzonymi produktami. Wśród laureatów konkursu Złoty Medal Grupy MTP znalazł się autonomiczny robot dezynfekujący, zdalnie zarządzana drukarka 3D czy też mobilne stanowisko do badań właściwości ciekłych metali. Jeden z nagrodzonych produktów – rdzeń hybrydowy silnika elektrycznego został zastosowany w pompie wspomagania pracy serca powstałej w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.
Poza statuetkami przyznanymi przez ekspertów sądu konkursowego, nagrodę w konkursie Złoty Medal Wybór Konsumentów zdobyła myjnia komorowa natryskowo-ultradźwiękowa z koszem obrotowym firmy ULTRON Zakład Urządzeń Elektronicznych Krzysztof Krankowski, zdobywając 42% głosów

Fabryka w duchu „smart”

Jeżdżące i kroczące roboty, dynamiczne procesy produkcyjne, inteligentne rozwiązania dla przedsiębiorstw – tak wyglądała wyjątkowa przestrzeń – strefa Smart Factory. To tutaj firmy, które automatyzują świat przemysłu mogły przedstawić flagową ofertę. Swoje rozwiązania prezentowała m.in. firma Beckhoff – lider automatyki przemysłowej. O tym, że fabryka „smart” to fabryka w 100% zautomatyzowana – przekonywali także Adam Kosmala i Krzysztof Wawrowski z firmy Lenze.
O pełnej automatyce – jako podstawie każdej inteligentnie zarządzanej fabryki mówił również Emil Piotrowski z Thorlux Lighting. Strefa Smart Factory to także przestrzeń dla startupów mogących zrewolucjonizować pracę przedsiębiorstw produkcyjnych. Taką nowością, która cieszyła się sporym zainteresowaniem na targach ITM były roboty kroczące Mab Robotics.

Branża logistyczna ciekawa nowych technologii

Równocześnie z ITM Industry Europe, w pawilonie 6 odbywały się Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG. Wydarzenie przyciągnęło w tym roku tłumy zwiedzających zainteresowanych rozwiązaniami z zakresu optymalizacji procesów logistycznych, zarządzaniem łańcuchami dostaw oraz automatyzacją i robotyzacją w magazynie.
Nowoczesny magazyn, a dokładnie Smart Warehouse był tematem organizowanej w ramach targów Modernlog dwudniowej konferencji branżowej. Spotkanie, na które składały się cztery panele dyskusyjne z zakresu automatyzacji, robotyzacji, technologii transportu wewnętrznego i digitalizacji, przyciągnęło szerokie grono słuchaczy.

Targi Subcontracting pełne spotkań

Jak co roku, także i tym razem Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING zgromadziły liczne grono wystawców i zwiedzających, szukających nowych kontaktów biznesowych. Zleceniodawcy przemysłowi i podwykonawcy brali udział we wcześniej zaaranżowanych spotkaniach w strefie Subcontracting Meetings lub online. Targom towarzyszyło dwudniowe seminarium, organizowane we współpracy z Klastrem Obróbki Metali – Klastrem Kluczowym, Klastrem Innowacyjnych Technologii w Przetwarzaniu Cinnomatech. Prelegenci z ramienia Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, Technische Universität Dresden, Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej czy Instytutu Badawczo Rozwojowego INOTEC rozmawiali na temat zasad skutecznej kooperacji i budowaniu przewag konkurencyjnych na rynkach zagranicznych, a także międzynarodowej kooperacji tworzenia nowych technologii materiałów kompozytowych.

Druk 3D – technologia z potencjałem

Zainteresowani potencjałem technologii przyrostowych nie mogli także przeoczyć ekspozycji targów 3D Solutions, będących częścią szerokiej oferty dla przemysłu ITM Industry Europe. Na gości czekały nie tylko nowości prezentowane na stoiskach takie jak skanery czy drukarki 3D, ale także specjalne pokazy. Możliwość wykorzystania skanerów 3d w inżynierii odwrotnej i kontroli jakości – pod takim tytułem odbywały się warsztaty firmy Smarttech, wystawcy 3D Solutions.

Ustalono już datę kolejnej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE. Organizatorzy planują zorganizować wydarzenie w terminie 31.05.-3.06.2022.

Więcej: www.itm-europe.pl

Poleć ten artykuł:

Polecamy