IT dla logistyki

IT dla logistyki

Nowoczesna flota i rozwiązania optymalizujące pracę magazynu to najważniejsze czynniki, które przekładają się na efektywność procesów logistycznych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm w Polsce dostrzega korzyści wynikające z wdrożenia rozwiązań IT.Trend  widoczny jest...

Trend  widoczny jest zwłaszcza wśród dużych przedsiębiorstw dysponujących znaczną flotą wózków widłowych, bowiem technologia umożliwia sprawne zarządzanie eksploatacją maszyn, a korzyści wynikające z optymalizacji są największe. Mniejsze zainteresowanie sektora MŚP wynika przede wszystkim z wysokich kosztów wdrożenia, co wciąż jest w naszym kraju główną barierą. Należy jednak mieć świadomość, że nakłady poniesione na rozwiązania IT, które są dopasowane do potrzeb organizacji, w przeciągu kilku lat się zwrócą, w dłuższej perspektywie generując wymierne zyski.

Efektywny transport wewnętrzny

Takie działania – jak choćby automatyzacja procesów logistycznych, nowe metody automatycznej identyfikacji towarów czy wprowadzenie software’u do zarządzania pracą floty – przyczyniają się do oszczędności czasu pracy operatorów, redukcji popełnianych błędów oraz mniejszego zużycia energii. Na przykład kompletowanie towarów przy użyciu automatycznych wózków pionowych i metody sterowania głosowego pozwalają zwiększyć wydajność nawet o 25 procent. Dlatego tak istotne jest uświadomienie zalet, jakie niesie za sobą efektywny transport wewnętrzny. Decydując się na wdrożenie nowej technologii, zwracajmy uwagę nie tylko na oszczędności finansowe, jakie z czasem będą generowane, ale także na zwiększenie bezpieczeństwa pracy, komfort pracowników oraz troskę o środowisko naturalne. W tym zakresie kluczowe będzie zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery i niższe zużycie energii.

Ku przestrodze

Wybierając konkretny produkt IT niezbędne będzie dokładne przeanalizowanie naszych potrzeb. Przesadnie rozbudowane i kosztowne narzędzia, z których firma będzie korzystała w niewielkim zakresie, nie przyniosą oczekiwanych oszczędności. Z kolei zakup słabszych rozwiązań niż wymagane, będzie nieefektywny i w praktyce może okazać się niekonieczną inwestycją.

Optymalny magazyn

Odpowiadające na potrzeby przedsiębiorstwa systemy zwiększą jakość usług logistycznych, poprzez uzyskanie terminowości i redukcję błędów, poprawią poziom bezpieczeństwa i przyniosą ekonomiczną korzyść. W Polsce największym zainteresowaniem branży i mediów cieszą się zwłaszcza innowacje, takie jak technologia RFID. Tendencja wśród odbiorców jest odmienna. Klienci najczęściej wybierają software, który pomaga zoptymalizować pracę magazynu bez konieczności dodatkowych inwestycji w infrastrukturę i sprzęt magazynowy np. oprogramowanie do sterowania głosowego lub zarządzające flotą wózków widłowych. Przyszłością rozwiązań IT dla logistyki jest umożliwienie zdalnej kontroli nad zachodzącymi w magazynie procesami, zwłaszcza poprzez wyszukiwarkę internetową. Kluczowe jest także dostosowanie technologii do potrzeb mniejszych firm, zapewnienie możliwości elastycznego dopasowania systemu do konkretnego przedsiębiorstwa, stała aktualizacja oprogramowania, a przede wszystkim dostęp do fachowej pomocy technicznej.

Poleć ten artykuł:

Polecamy