Jak uniknąć konfiskaty pojazdów przez brytyjską Straż Graniczną?

Jak uniknąć konfiskaty pojazdów przez brytyjską Straż Graniczną?

Konfiskata na granicy i kary są szczególnie kosztowne dla firm logistycznych. Kary finansowe są bardzo wysokie, a w niektórych sytuacjach kierowcy czy właścicielowi firmy grozi postępowanie karne.

– Chcesz uniknąć problemów na granicy bądź przygotowany na wszystkie ewentualności – mówi Mecenas Anna Matelska, Szefowa AM International Solicitors. Przekraczając granicę Brytyjską trzeba liczyć się z konsekwencjami, jeżeli firma nie spełni wymagań lub łamie obowiązujące prawo. Straż Graniczna w takiej sytuacji może zatrzymać pojazd.

Powodów konfiskaty pojazdów, naczep i wszystkiego co się na nich znajduje może być wiele np.:
– od braku odpowiednich pozwoleń i zgód na przewóz broni palnej czy białej,
– nielegalny przewóz środków odurzających czy narkotyków,
– niezgłoszony przewóz wyrobów tytoniowych, alkoholu czy
– przekroczony limit przywozu produktów odzwierzęcych.

Firma, która łamie prawo wynikające m.in. z ustaw podatkowo-celnych i akcyzowych, staje przed faktem poważnych konsekwencji, gdzie zajęcie pojazdu jest jedną z możliwych skutków. Zbyt późna reakcja na zajęcie pojazdu prowadzi do dużych kosztów prowadzenia sprawy i mniejszej szansy na jej powodzenie. Proces postępowania o odzyskania mienia ciągnie się miesiącami czy latami a orzeczenie sądu lub upływ czasu mogą prowadzić do przeniesienia własności na rzecz państwa. W takim wypadku warto wspierać się wykwalifikowanym i doświadczonym prawnikiem.

Kwestionowanie zgodności zajęcia z prawem i prośba o zwrot to dwa całkowicie odrębne działania. Sąd rozstrzyga w drodze postepowania czy zajęcie jest zgodne z prawem, z kolei o przywróceniu decyduje Brytyjski Urząd Skarbowy (HMRC) lub Agencja Straży Granicznej. Dodatkowo właściciel firmy może poprosić o przegląd ustawowy, gdy nie zgadza się z decyzją HMRC czy Straży i od ustawowej decyzji dotyczącej przeglądu może odwołać się do sądu.

W całej tej drodze firmę powinien wspierać doświadczony prawnik specjalizujący się z obszarze zajęć i odzyskiwania pojazdów. To pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych komplikacji i opóźnień w postępowaniu.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi prawnikami z AM International Solicitors w biurach w Londynie, Warszawie oraz w Dover.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy