Jak w pełni wykorzystywać właściwości opon ciężarowych?

Jak w pełni wykorzystywać właściwości opon ciężarowych?

Właściwości opon wpływają nie tylko na zużycie paliwa. Odpowiednio używana i konserwowana opona wystarcza na dłużej, co przekłada się na niższe koszty użytkowania w przeliczeniu na kilometr. Goodyear Dunlop podpowiada operatorom flot, jak można wydłużyć żywotność opon do...

Wprowadzenie w listopadzie ub. roku systemu etykietowania opon w Unii Europejskiej spowodowało, że wzrosło zainteresowanie parametrami opon, takimi jak: efektywność paliwowa, przyczepność na mokrej nawierzchni czy poziom hałasu zewnętrznego. To bardzo ważne cechy ogumienia, jednak należy pamiętać, że istnieją również inne, które warto wziąć pod uwagę, aby uzyskać wymierne korzyści ekonomiczne. Dlatego niezbędny jest nie tylko właściwy dobór opon do indywidualnych potrzeb użytkowych, ale też odpowiednia konserwacja ogumienia.

Wybór opony

Pierwszym krokiem jest wybór właściwej opony. Operatorzy flot powinni dobierać je w zależności od swoich specyficznych potrzeb. Ogumienie do przewozów długodystansowych, regionalnych, mieszanych oraz te do innych zastosowań ma różne właściwości. Tych różnic nie powinni ignorować operatorzy, dla których ważne są wysokie parametry opon, a przede wszystkim efektywność kosztów.

Bardzo istotny jest rozmiar opon, dlatego należy zwrócić uwagę na instrukcje producenta pojazdu oraz producenta opon. Zdecydowanie zaleca się zakładanie identycznych opon na jednej osi. Dzięki temu będzie możliwe zachowanie równowagi i jednakowej przyczepności po obu stronach pojazdu. Jest to szczególnie ważne, bowiem różne rodzaje opon mogą mieć różne parametry, np. jeśli chodzi o drogę hamowania.

Dobór opon pod kątem pory roku jest również ważnym elementem optymalizacji kosztów, w tym zużycia paliwa. Opony zimowe są niezbędne, gdy pojazd pracuje w niskich temperaturach, szczególnie na oblodzonych czy ośnieżonych drogach. Należyteż pamiętać, że w niektórych krajach ogumienie zimowe jest wymagane zgodnie z przepisami prawa.

Ciśnienie w oponach

Podczas użytkowania opon kluczowa jest ich konserwacja i utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia. Powietrze wewnątrz opony przenosi większość obciążenia, na które składa się masa pojazdu i przewożonych towarów. Odpowiednie ciśnienie w oponach jest konieczne, by uzyskać optymalne zużycie paliwa oraz zwiększyć żywotność i trwałość ogumienia.

Europejska Organizacja Techniczna ds. Opon i Obręczy (ETRTO) zaleca sprawdzanie ciśnienia co dwa tygodnie, na zimnych oponach (2-3 godziny po zatrzymaniu pojazdu). Wysoka temperatura opon może bowiem zmienić wartość ciśnienia, a wszystkie zalecenia co do jego prawidłowej wysokości dotyczą parametrów przy standardowej temperaturze otoczenia.

Ciśnienie w oponach musi być dostosowane do obciążenia oraz zgodne z zaleceniami producenta pojazdu albo producenta ogumienia. W przypadku Goodyeara zalecenia dotyczące poziomu ciśnienia w oponach można znaleźć w dostępnym na stronie www.goodyear.eu firmowym katalogu . Ponadto ze strony www.etrto.org można pobrać zalecenia ETRTO . Podczas kontroli ciśnienia warto ocenić wizualnie stan opony, by upewnić się, że nie wbiły się w nią żadne przedmioty, czy też nie jest uszkodzona w inny sposób. Należy również sprawdzić głębokość bieżnika.

Niedostateczne ciśnienie…

Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponie powoduje wzrost jej temperatury, co skutkuje wyższym zużyciem paliwa i może prowadzić do przedwczesnego zużycia ogumienia. Ponadto zmienia się kształt powierzchni styku opony z nawierzchnią, co powoduje przyspieszone zużycie barków opony. Aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych ocieraniem się ścian bocznych opon pracujących w parach, należy upewnić się, że pracują one przy właściwym, jednakowym w obu poziomie ciśnienia. Ciśnienie obniżone o 30 proc. w stosunku do zalecanego może spowodować skrócenie żywotności opony nawet o jedną trzecią.

… i nadmierne ciśnienie

Z kolei zbyt wysokie ciśnienie w oponie przyspiesza jej punktowe zużycie i powoduje znaczne obniżenie komfortu jazdy. Opona zużywa się nierównomiernie, pogorszeniu ulega trakcja, występuje ryzyko zapadania się w miękkim gruncie czy uszkodzenia zawieszenia, a nawet przewożonych towarów.

Dbaj o pojazd

Stan pojazdu ma istotny wpływ na zużycie opon i efektywność paliwową. Zbieżność osi, geometria kół, stan hamulców i amortyzatorów wpływają na żywotność opon, dlatego też należy je regularnie kontrolować. Osie muszą mieć prawidłową zbieżność. Często zdarza się, że osie naczep wykazują nieprawidłową zbieżność, co prowadzi do szybszego zużycia opony i powoduje marnotrawstwo paliwa. Wyeksploatowane elementy podwozia i nieprawidłowa geometria kół zmniejszają żywotność opon i powodują wzrost oporu toczenia. Ponadto wycieki oleju i paliwa na opony mogą je trwale uszkodzić. Ładunek również może mieć wpływ na zużycie opony i efektywność paliwową. Środek ciężkości powinien być tak nisko, jak to możliwe, a masa prawidłowo i równomiernie rozłożona.

Czynnikiem maksymalizującym żywotność opon są także umiejętności kierowcy. Regularne szkolenia kierujących pojazdami mogą wydłużyć żywotność opon, zmniejszyć zużycie paliwa oraz przynieść bardziej bezpieczne i szybsze przejazdy. Z obserwacji producenta wynika, że mimo bogatej sieci serwisowej, to wielu operatorów rzadko odwiedza warsztat oponiarski. Oznacza to, że serwisem opon zajmuje się sama flota lub kierowca. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieli oni o co należy zadbać, aby zapewnić oponie możliwie długą żywotność i zachowanie wysokich parametrów.

Poleć ten artykuł:

Polecamy