Kompleksowa logistyka sprzętu High-Tech

Kompleksowa logistyka sprzętu High-Tech

Tomografy komputerowe marki Siemens Healthineers są międzynarodowym hitem sprzedaży. Niedawno zrealizowaliśmy przewóz 55 555. systemu tomograficznego na zamówienie kliniki uniwersyteckiej w Stavanger. Podobnie jak w przypadku wielu wcześniejszych tomografów, aparatów do badań rezonansem magnetycznym  i innych zaawansowanych urządzeń medycznych, również tutaj zapewniliśmy kompleksową obsługę logistyczną, obejmującą transport specjalny, wniesienie do budynku i montaż.

Od swoich początków w latach 70. XX wieku tomografia komputerowa stała się nieocenionym narzędziem diagnostycznym, dostarczającym obrazy wnętrza ludzkiego ciała o wysokiej rozdzielczości. Zależnie od potrzeb mogą to być zdjęcia warstwowe lub ruchome obrazy trójwymiarowe całych układów. Za najszybszy tomograf komputerowy na świecie uchodzi obecnie model Somatom Force. Jego jednostka główna o masie około 3,2 tony wykonuje wokół pacjenta cztery obroty na sekundę, przy czym ultraszybkie detektory nie zmieniają swojej pozycji nawet na mikrometr. Zeskanowanie tułowia osoby dorosłej trwa poniżej jednej sekundy.

Kompleksowa logistyka sprzętu High-Tech

Transport tak zaawansowanego technicznie urządzenia wymaga szczegółowo zaplanowanej operacji logistycznej. Od 2011 roku przewozimy wrażliwe tomografy i inne systemy diagnostyczne produkowane w zakładach firmy Siemens Healthineers w Forchheim i Erlangen. Powierzono nam również transport numeru 55 555, będącego ponownie modelem Somatom Force, do przychodni przy klinice uniwersyteckiej w Stavanger w Norwegii.

„Specjaliści z naszego centrum logistyczno-technologicznego w Erlangen- Frauenaurach jak zwykle drobiazgowo zaplanowali wszystkie etapy operacji” – mówi kierownik zakładu Sebastian Seehofer. „Od załadunku na amortyzowany pneumatycznie samochód ciężarowy w izolowanych skrzyniach o kontrolowanej temperaturze, aż po wykonywany przez naszych pracowników montaż na miejscu”. Wynajęliśmy także z wyprzedzeniem specjalistyczny dźwig umożliwiający bez wstrząsowy wyładunek aparatu i zadbaliśmy o zamknięcie ulicy na czas prac. Dźwig podniósł tomograf na pierwsze piętro, zachowując bezpieczny odstęp od linii wysokiego napięcia. Aparat po wypakowaniu ledwie się zmieścił w szerokich drzwiach przesuwnych – wolna przestrzeń wynosiła zaledwie 4 milimetry!

Instalacja w warunkach pandemii

„W związku z pandemią koronawirusa mieliśmy utrudnione zadanie, ponieważ poszczególne ekipy specjalistów zaangażowanych w montaż nie mogły pracować równocześnie” – wyjaśnia kierownik operacyjny Christian Tomalik. „Po wniesieniu wszystkich części nasi instalatorzy musieli na przykład opuścić pomieszczenie, by swoje zadania mogli wykonać elektrycy lub instalatorzy sanitarni. Po każdej zmianie wszystkie powierzchnie były dezynfekowane”. Prace instalacyjne prowadzone we współpracy z ekspertami firmy © Siemens Healthineers trwały trzy dni.

Kompleksowe usługi logistyczne związane z urządzeniami do TK, RM i angiografii świadczymy na terenie całej Europy. Montaż i instalację tego rodzaju urządzeń nasi technicy wykonują na całym świecie.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy