Koniec drugiego kwartału ze wzrostem ilości frachtów

Koniec drugiego kwartału ze wzrostem ilości frachtów

Wskazówka barometru transportowego TimoCom na przełomie ostatnich miesięcy systematycznie wędrowała w górę. W drugim kwartale br. zanotowano stosunek ładunków do wolnych przestrzeni ładunkowych na poziomie 53:47.

Przełomowym miesiącem był maj z wynikiem 60:40 oraz nowym rekordem liczby ofert frachtów i wolnych pojazdów dostępnych w TC Truck&Cargo®. Ale już w kwietniu przewidywania były dobre. Głównie ze względu na to, iż ze stosunkiem 49:51, wskazówka barometru transportowego znalazła się o 14 punktów procentowych wyżej, niż miesiąc wcześniej.

– Jednak początek kwartału należy oceniać ostrożnie – mówi Marcel Frings, Chief Representative firmy TimoCom. – O tej samej porze rok wcześniej mieliśmy bowiem sporą nadwyżkę ładunków. Wtedy barometr transportowy TimoCom pokazywał stosunek 57:43.

W maju zaobserwowany został duży skok ilości frachtów. Wskazówka przesunęła się o 11 punktów procentowych w górę. Pierwszy raz, od września 2012 roku, osiągnięta została wartość pozytywna. Na koniec miesiąca wynosiła ona 60:40.

Niewątpliwie na barometr wpłynęła duża liczba wolnych majowych dni w całej Europie, kiedy to do supermarketów musiało zostać dostarczonych więcej artykułów spożywczych. To z kolei znalazło swoje odbicie w liczbach absolutnych: 21 maja ilość ofert transportowych dostępnych w TC Truck&Cargo® osiągnęła rekordowy poziom. Tego dnia na platformie znalazło się łącznie 467.510 ofert frachtów i wolnych pojazdów.

Mimo tego, iż tej wysokiej wartości nie udało się utrzymać w czerwcu, stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych pozostał na pozytywnym poziomie 51:49. Sytuacja, w której dwa miesiące z rzędu występowała nadwyżka frachtowa, miała miejsce ostatnio dokładnie przed rokiem. Wygląda na to, że rynek transportowy uległ stabilizacji i czasy niekończących się nadwyżek przestrzeni ładunkowych są już minął.

Dla polskich firm transportowych drugi kwartał 2013 roku również okazał się dużo lepszy. Ilość wszystkich ofert frachtów, zarówno eksportowych, jak i importowych zwiększyła się o 22 proc. w porównaniu do okresu między styczniem i marcem. O 20 proc. wzrosła również ilość ładunków wprowadzonych do giełdy przez polskich klientów TimoCom. Równocześnie o 7 proc. zmalała ilość wpisywanych do programu przez rodzimych przewoźników ofert pustych przestrzeni ładunkowych. Pozytywne nastroje, które nastały w całej Europie, znalazły więc swoje odbicie również w kraju.

Poleć ten artykuł:

Polecamy