Jutro zatrzymają się ostatnie fabryki samochodów w Polsce

Jutro zatrzymają się ostatnie fabryki samochodów w Polsce

Pandemia koronawirusa zatrzymuje już wszystkie fabryki samochodów w Polsce. Po FCA i PSA, decyzję o wstrzymaniu produkcji podjął także Volkswagen Samochody Dostawcze. Zakłady w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni będą pracować już tylko dzisiaj.

Decyzja koncernu ma charakter ogólnoeuropejski – produkcja zostanie zatrzymana także w Hanowerze. Według pierwszych założeń, przestój ma trwać dwa tygodnie. Powodem wstrzymania produkcji jest ochrona zdrowia wszystkich zatrudnionych osób, niepewna sytuacja na rynkach zbytu lekkich samochodów dostawczych oraz niestabilna sytuacja w obrębie łańcuchów dostaw u poddostawców

– To była trudna, ale absolutnie właściwa decyzja – mówi Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań Sp. z o.o. – Zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników są dla nas absolutnym priorytetem. Przed nami trudny czas, który dotyka każdej sfery naszego życia. Załoga Volkswagen Poznań już wiele razy potwierdziła, że jesteśmy razem, na dobre i na złe i w tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim pracownikom.

– Od wielu dni w naszych zakładach wprowadzaliśmy kolejne środki profilaktyczne i cały czas monitorowaliśmy sytuację – dodaje Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych i organizacji. – Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok w walce z zagrożeniem. By dać jasny sygnał naszej załodze pojęliśmy odpowiedzialną decyzję o wstrzymaniu produkcji w zakładach.

– Sytuacja, w której się znaleźliśmy jest nadzwyczajna i wymaga też nadzwyczajnych rozwiązań – podsumowuje Piotr Olbryś Przewodniczący OM NSZZ “Solidarność” Volkswagen Poznań. – Decyzję o wstrzymaniu produkcji uważamy za jedyną słuszną. W tej chwili trwają rozmowy na temat zabezpieczenia miejsc pracy oraz wynagrodzenia na czas wstrzymania produkcji.

Także produkcja w Odlewni, gdzie powstają komponenty do samochodów koncernu VW, tj. głowice cylindrowe, obudowy przekładni kierowniczych, elementy zawieszenia oraz obudowy sprzęgła, zostanie od soboty wstrzymana. Podjęte działania dotyczą ok. 24 000 pracowników Marki Volkswagen Samochody Dostawcze w Niemczech i w Polsce.

Poleć ten artykuł:

Polecamy