Kto pyta nie błądzi cz. 2

Kto pyta nie błądzi cz. 2

Kontynuujemy cykl związany z odpowiedzią na pytania dotyczące floty i motoryzacji. Zachęcamy do współredagowania. Jeśli mają Państwo jakieś wątpliwości do rozwiązania, prosimy o kontakt mailowy: info@fab.com.pl lub telefoniczny: 61 892 63 79. Zachęcamy również do kontaktu...

Niższe ubezpieczenie z zaświadczeniem

Czy jeśli kierowca otrzyma zaświadczenie o bezszkodowej jeździe ze swojej firmy, może liczyć na niższe składki ubezpieczenia prywatnego auta?

Maciej Kuźmicz, rzecznik prasowy Grupy Ergo Hestia:

– Może. W takim przypadku konieczne jest oświadczenie osoby, mogącej reprezentować firmę, że kierowca był wyłącznym użytkownikiem danego samochodu. Dodatkowo konieczne jest zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia tego pojazdu od ubezpieczyciela.

Na wewnętrznej przez telefon

Czym różni się droga wewnętrzna od drogi publicznej?

Nadkomisarz Marcin Książkiewicz, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:

– Na drodze wewnętrznej obowiązują tylko przepisy wynikające z ustawionych znaków pionowych. Dopiero w strefie ruchu można egzekwować wszystkie przepisy wynikające z kodeksu drogowego, na przykład korzystanie przez kierującego pojazdem podczas jazdy z telefonu, nie przez zestaw głośnomówiący lecz trzymając słuchawkę. Mandaty za popełnione wykroczenia na drodze wewnętrznej jak i na drodze publicznej są tej samej wysokości, nie ma tutaj żadnej różnicy. Karać nimi mogą zarówno policjanci jak i strażnicy miejscy, gminni, po wezwaniu przez zarządcę terenu albo agencję ochrony.

Nie działa 112, dzwonić na policję

Czy w Polsce działa już poprawnie nr 112? W razie wypadku na drodze najpierw trzeba powiadamiać policję, pogotowie ratunkowe, czy po prostu zadzwonić na 112 i efekt będzie taki sam?

Nadkomisarz Marcin Książkiewicz, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:

– Numer 112 jest już aktywny w całym kraju, więc najłatwiej i najszybciej będzie, jeśli zatelefonujemy właśnie pod ten numer. Natomiast jeśli zdarzyłaby się sytuacja, że 112 nie odpowiada, wówczas dzwońmy pod równie znany numer 997. Dyżurny policji w zależności od potrzeb wyśle na miejsce zdarzenia pozostałe służby, takie jak pogotowie czy straż pożarna.

Rejestrować na filię

Jeśli zarejestrujemy samochód w mniejszym mieście, gdzie znajduje się filia firmy z dużego miasta, można liczyć z tego względu na niższe stawki OC, tak jak klienci indywidualni?

Maciej Kuźmicz, rzecznik prasowy Grupy Ergo Hestia:

– Jeżeli samochód jest zarejestrowany na filię, to przy ustalaniu składki będziemy brali pod uwagę siedzibę filii.

Aktywny tempomat

Co to jest i jak działa aktywny tempomat?

Piotr Sielicki, public relations BMW Group Polska:

– Aktywny tempomat z funkcją Stop&Go pozwala na kontrolowanie odległości od poprzedzającego pojazdu w czterech, wybranych przez kierowcę stopniach (większy lub mniejszy dystans). Można go włączyć od około 30 km/h, działa do 180 km/h. Po zatrzymaniu, żeby auto znowu ruszyło, wystarczy dotknąć pedał gazu lub przyciskiem na kierownicy służącym do zmiany prędkości w tempomacie wykonać taki sam ruch jak przy zwiększeniu prędkości. Tak więc aktywny tempomat działa w korku nawet poniżej prędkości 30 km/h. System oparty jest na radarze umiejscowionym w pasie przednim auta, rozpoznającym poruszające się pojazdy będące w polu „widzenia”. Zasięg radaru wynosi około 150 metrów. Jednakże, z uwagi na dość wąski stożek emitowanych fal przez radar, pojazdy gwałtownie wjeżdżające przed BMW z boku mogą być rozpoznawane stosunkowo późno. Taki tempomat dobrze sprawdza się także podczas złych warunków pogodowych. Jako opcja jest dostępny w BMW serii 5, serii 6, serii 7 oraz X5 i X6. Przykładowo w serii 5 wyceniono go na 6326 zł lub na 7277 zł, co zależy od akcyzy nałożonej na cały samochód. Średnio co dziesiąte auto BMW zakupione w Polsce jest wyposażone w tę funkcję.

fot. Fotolia

Poleć ten artykuł:

Polecamy