Lekarstwo na plagę kolizji drogowych

Lekarstwo na plagę kolizji drogowych

Praca kierowcy zawodowego, przedstawiciela handlowego lub kuriera, dla których biurkiem jest kokpit samochodu służbowego, niesie za sobą ogromne zagrożenie wypadkami drogowymi, a jeszcze większe drobnymi stłuczkami. Przeglądanie dokumentów podczas jazdy w korku lub poszukiwanie numeru ulicy, pod któ

Jest to inteligentna kamera, umieszczona wewnątrz kabiny pojazdu, najczęściej między lusterkiem wstecznym i przednią szybą, zwrócona w kierunku jazdy, rozpoznająca kilka obiektów, jak pieszy, samochód, rower, czy poziome linie na drodze, oddzielające pasy ruchu.

Kamera analizuje obraz przed pojazdem, głównie pod kątem tego, czy wykryte obiekty zbliżają się, czy oddalają. System wykorzystujący zaawansowane technologie analizy obrazu, wykrywa, czy kierowca hamuje, czy nie. I właśnie sprzężenie tych dwóch elementów: zmian odległości względnej między obiektami i pojazdem oraz użycia (lub nie) hamulca pozwala zaalarmować kierowcę sygnałem dźwiękowym i wizualnym jeżeli znajduje się w zbyt małej odległości czasowej od poprzedzającego pieszego, pojazdu lub rowerzysty. Alarm następuje, gdy jest to odległość mniejsza niż 2,7 sekundy. Tymczasem wyniki badań pokazują, że ostrzeżenie kierowcy o zagrożeniu na 1,5 sekundy przed jej wystąpieniem może zapobiec 90 proc. wypadków tego typu.

System alarmuje jednak tylko wówczas, gdy uznaje, że kierowca niebezpiecznie szybko zbliża się do przeszkody i na dodatek nie trzyma nogi na hamulcu. Przeciągły pisk „budzi” prowadzącego z rozproszenia na rozglądaniu się dokoła lub zaglądania do dokumentów albo innych papierów. W nocy kamera nie rozpoznaje pieszych, ponieważ często nie ma na nich żadnego obiektu odbijającego światło. W takiej sytuacji również ludzkie oko jest bezradne. W przypadku pozostałych obiektów, pracuje bez zmian.

W taki sposób funkcjonuje Mobileye C2-270™ – system zapobiegania i łagodzenia skutków kolizji i wypadków drogowych.

Poleć ten artykuł:

Polecamy