Łódź i nowe centrum dystrybucji Amazon

Łódź i nowe centrum dystrybucji Amazon


O rozwoju sieci dystrybucji Amazon i nowym centrum logistycznym w Łodzi z Cezarym Pieczetowskim, dyrektorem centrum logistycznego w Pawlikowicach, rozmawia Kinga Wiśniewska.

Amazon działa w Polsce od 6 lat i posiada już osiem centrów logistycznych. Na początku maja ogłoszono, że planujecie kolejną inwestycję w Polsce… Na kiedy planowane jest uruchomienie centrum?
Nasz nowy obiekt w Łodzi zostanie uruchomiony do końca bieżącego roku. Budynek już stoi, ale musimy jeszcze wyposażyć go w niezbędną infrastrukturę i sprzęt. Ekipy montujące są częściowo z zagranicy i nie mogą teraz przyjechać lub przylecieć. Nie wiemy, ile dokończenie inwestycji dokładnie jeszcze potrwa. Oczywiście, jeśli uda się nam otworzyć wcześniej, to na pewno to zrobimy.

Czym nowy obiekt będzie się różnił od pozostałych?
Pozostałe centra logistyczne Amazon w Polsce zajmują się wysyłką produktów bezpośrednio do klientów. Natomiast nowy obiekt w Łodzi będzie wspierać działania całej sieci logistycznej poprzez przyjmowanie dostarczanych przez producentów produktów i rozdzielanie ich między inne centra logistyczne firmy.

Jesienią ubiegłego roku w regionie łódzkim, w Pawlikowicach otworzyliście centrum logistyczne, teraz ma powstać kolejne w Łodzi… Co zadecydowało o wyborze tej lokalizacji?
Wybraliśmy Łódź z kilku względów. Chociażby dlatego, że jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi miejscami, gdzie są zlokalizowane centra logistyczne Amazon. Ponadto mamy bardzo dobre doświadczenia w prowadzeniu inwestycji i funkcjonowaniu centrów logistycznych w regionie łódzkim. Województwo łódzkie gwarantuje nam także dostęp do najwyższej klasy kapitału ludzkiego i bardzo dobrej infrastruktury.

Na czym polega usługa Fulfillment by Amazon?
Fulfillment by Amazon to rozwiązanie przeznaczone dla niezależnych sprzedawców, którzy oferują bądź chcą oferować swoje produkty na Amazon. Dzięki niemu mogą magazynować je w naszych centrach logistycznych i dystrybuować do klientów z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań logistycznych. Usługa ta pozwala też zwiększyć dotarcie do klienta – także za granicą – ponieważ produkty są obecne w aż pięciu europejskich sklepach Amazon. To bardzo wygodne rozwiązanie dla sprzedawców, którzy dostają między innymi możliwość korzystania z szybkiej i bezpłatnej dostawy przesyłek do klientów końcowych.

Amazon słynie z nowoczesnych automatycznych rozwiązań w swoich centrach. Czym nas zaskoczy tym razem?
W centrum logistycznym w Łodzi wdrożymy między innymi system pozwalający na automatyczne generowanie zamówień na uzupełnienie towaru w sieci pozostałych centrów Amazon w całej Unii Europejskiej. Dzięki temu usprawnimy proces realizacji zamówień dla klientów.

Polska Centralna to jedna z najlepszych lokalizacji dla logistyki, duża konkurencja… Nie obawiacie się problemów z pozyskaniem pracowników?
Chociaż rzeczywiście konkurencja jest duża, to wierzymy, że przyciągniemy do nas nowych pracowników dzięki atrakcyjnej ofercie. Oprócz konkurencyjnej stawki godzinowej nasi pracownicy mają dostęp do prywatnej opieki medycznej, ubezpieczenia na życie oraz ciepłych posiłków za złotówkę. Mogą również korzystać z bezpłatnego transportu do pracy i z powrotem na wybranych trasach oraz uzyskać bonus miesięczny do 15% – w tym 8% za frekwencję indywidualną i 7% za produktywność zespołu. Wierzymy, że dobre miejsce pracy to również zapewnianie odpowiednich warunków do rozwoju. W ramach programu „Postaw na swój rozwój” pokrywamy nawet 95% kosztów kształcenia na kursach, dzięki którym pracownicy zdobywają nowe umiejętności i kompetencje szczególnie poszukiwane na rynku pracy.

Czy rozpoczęliście już rekrutację, a jeżeli tak to na jakie stanowiska?
Rekrutacja do nowego centrum logistycznego w Łodzi już się rozpoczęła. Poszukujemy ponad 100 osób, którzy lubią pracować w wymagającym i dynamicznym środowisku. Szukamy ludzi na stanowiska specjalistyczne w obszarach inżynieryjnym, logistyki, IT i HR. Cały proces jest prowadzony online, tak samo jak wszystkie szkolenia. Jeśli trzeba je przeprowadzić na miejscu, to oczywiście zachowujemy odpowiednie środki bezpieczeństwa, w tym dotyczące bezpiecznego dystansu między uczestnikami.

Centrum w Łodzi będzie dziewiątą inwestycją Amazon w Polsce. Czy to ostatnie słowo w tej kwestii?
Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem – jesteśmy obecni tutaj od ponad 5 lat i zatrudniamy ponad 16 tys. świetnych pracowników. Chcę zaznaczyć, że Amazon jest bardzo zadowolony z wyboru Polski jako kraju do inwestycji i jesteśmy przekonani, że nasza współpraca w następnych latach będzie układać się równie pomyślnie co dotychczas.

Dziękuję za rozmowę.

Poleć ten artykuł:

Polecamy