Małopolskie firmy ruszyły z inwestycjami

Małopolskie firmy ruszyły z inwestycjami

Małopolscy przedsiębiorcy dynamicznie rozpoczęli 2023 rok. Nowe inwestycje, w tym zwiększenie zdolności produkcyjnych i budowa nowych zakładów – to wszystko będzie możliwe dzięki decyzjom wydanym przez Krakowski Park Technologiczny w ramach programu Polska Strefa Inwestycji. 
Na nowy start w nowym roku zdecydowało się pięć małopolskich przedsiębiorstw, których łączne inwestycje wyniosą blisko 104 mln zł.

– To dla nas i małopolskich firm wyjątkowo dobry początek roku. Mamy dopiero styczeń, a już pięciu przedsiębiorców zdecydowało się na nowe inwestycje. Firmy, które wsparliśmy to także dobry przykład tego, że przedsiębiorcy do nas wracają, mamy na liście przecież aż trzy reinwestycje. Mam nadzieję, że ten dobry trend się utrzyma, a przedsiębiorcy nadal będą mieli zapał, chęci i sprzyjające środowisko, by inwestować w naszym regionie – mówi Tadeusz Zaremba, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.

Sopem sp. z o.o. z siedzibą w Niepołomicach to firma, która ponownie zdecydowała się na współpracę z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Pierwsze zezwolenie przedsiębiorstwo otrzymało w ramach specjalnej strefy ekonomicznej, dzisiaj skorzysta z ulgi podatkowej w ramach PSI. Spółka zajmuje się produkcją automatycznych systemów przeznaczonych dla mieszkań i budownictwa takich jak: napędy, punkty kontrolne, technologia komunikacji oraz automatyka do domu. Jest obecna w 59 krajach, posiada 8 zakładów produkcyjnych i 17 ośrodków badawczo-rozwojowych.

Jak mówią przedstawiciele spółki: “Sopem zamierza zainwestować 80 milionów złotych w celu zwiększenia mocy produkcyjnych obecnie istniejącego i funkcjonującego zakładu w Niepołomicach. Inwestycja będzie obejmowała zakup linii produkcyjnych, modernizację budynku, rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej, która pozwoli na testy oraz usprawnienia produkcji.”

CORDIA PLUS sp. z o.o. sp. k z siedzibą w Zatorze to producent akcesoriów meblowych takich jak: aluminiowe fronty meblowe, lustra, uchwyty, panele i systemy ścienne. W ramach nowej inwestycji przedsiębiorstwo planuje rozbudować halę magazynową na terenie funkcjonującego zakładu w Zatorze oraz zakupi potrzebne środki trwałe. CORDIA PLUS już również po raz drugi korzysta ze wsparcia Krakowskiego Parku Technologicznego, poprzednio uzyskała ulgę podatkową w ramach specjalnej strefy ekonomicznej. Ten średni przedsiębiorca zadeklarował poniesienie kosztów kwalifikowanych w wysokości 6.031.000,00 zł.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Archsystem spółka cywilna Głowacz Piotr, Sitek Cezary s.c. w Chrzanowie to mikroprzedsiębiorstwo, zajmujące się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych dla budownictwa w szczególności w zakresie produkcji systemów termomodernizacji i termoizolacji dachów płaskich. Przedsiębiorca planuje zakup gruntu, na którym powstanie nowa hala produkcyjna, a także zakupione zostaną nowe maszyny i urządzenie do obróbki wstępnej produktów.
To już druga decyzja o wsparciu dla firmy Archsytem, po raz pierwszy firma zdecydowała się na inwestycję w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w 2019 roku. Koszty kwalifikowane przedsięwzięcia wyniosą 4.875.000,00 zł.

DRUKIN.PL sp. z o.o. to firma z Tarnowa, która w ramach nowej inwestycji planuje zakupić tereny, gdzie powstanie nowa hala produkcyjna wraz z zapleczem technicznym, a także zakupi nowoczesne maszyny produkcyjne. Nowy zakład powstanie w Tarnowie, a przedsiębiorca zadeklarował koszty tego przedsięwzięcia w kwocie 8.038.998,00 zł. Mały przedsiębiorca zajmuje się nanoszeniem różnego rodzaju nadruków na koszulki, bluzy i inną odzież i ma w planie dynamiczny rozwój swojej firmy.

Mateusz Pałkowski MAGNETIC-MOBEL to firma, która działa w Bochni i zajmuje się produkcją mebli drewnianych na profilach metalowych. Przedsiębiorca planuje wybudować zakład, którego częścią będzie hala produkcyjno-magazynowa wraz z zapleczem technicznym, a także zakupi nowoczesne urządzenia do produkcji mebli. Nowa inwestycja zostanie zrealizowana w gminie Bochnia w miejscowości Cikowice. Koszty kwalifikowane przedsięwzięcia wyniosą 5.041.000,00 zł.  

Poleć ten artykuł:

Polecamy