Mniej gazów w dystrybucji piwa
Grupa Żywiec oficjalnie rozpoczyna współpracę z Omega Pilzno w zakresie ekologicznego transportu. W pierwszym etapie polska firma transportowa będzie dystrybuowała piwo za pomocą czterech dedykowanych samochodów ciężarowych napędzanych skroplonym gazem ziemnym. Celem wspólnego projektu jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz pyłów w dystrybucji piwa.

Transport ma coraz większy udział w emisji gazów cieplarnianych, odpowiadając za 20-25% światowej emisji dwutlenku węgla. Ze względu na swoją zależność od paliw ropopochodnych, ograniczenie emisji w tym sektorze jest dużym wyzwaniem. Grupa Żywiec nawiązała współpracę w zakresie pilotażu ekologicznego transportu z firmą Omega Pilzno. W jej ramach cztery napędzane skroplonym gazem ziemnym (LNG) samochody ciężarowe Iveco obsługują dystrybucję piwa z browarów w Żywcu oraz Leżajsku.

– Od lat stawiamy na zrównoważony rozwój, a podjęta współpraca z Omega Pilzno jest kolejnym krokiem w walce ze zmniejszeniem emisji CO2. Dzięki samochodom ciężarowym LNG Iveco nie tylko zredukujemy emisję gazów, ale także przyczynimy się do poprawy jakości powietrza. Ciekły gaz LNG jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne paliwo, wciąż jednak największym wzywaniem jest rozwój infrastruktury, który obecnie ogranicza nasze możliwość wykorzystania tej technologii – mówi Karolina Tarnawska, dyrektor ds. zakupów w Grupie Żywiec.

Rozwiązanie oparto na 40 tonowych zestawach ciężarowych Omega Pilzno. To połączenie ciągników siodłowych napędzanych LNG oraz specjalnych naczep o obniżonej masie własnej. Takie pojazdy dodatkowo wyposażone są w opony o zmniejszonych oporach toczenia. Omega Pilzno ma 50. pojazdów ciężarowych napędzanych skroplonym gazem ziemnym, które pozwalają na znaczne obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery w porównaniu do ciężarówek wykorzystujących silniki Diesla.

Wspólnie z przewoźnikami Grupa Żywiec już od 2014 roku poszerza swoją ekologiczną i niskoemisyjną dystrybucję, zaczynając od wykorzystywania lekkich naczep. Pilotaż nowoczesnych samochodów napędzanych LNG jest kolejnym działaniem realizującym strategię zrównoważonego rozwoju „Warzymy Lepszy Świat”.

Poleć ten artykuł:

Polecamy