Nagel-Group wprowadzi się do inwestycji Booster Zabrze

Nagel-Group wprowadzi się do inwestycji Booster Zabrze

Nagel-Group, jedna z wiodących w Europie firm zajmujących się logistyką produktów spożywczych, wynajmie jeden z budynków należących do kompleksu Booster Zabrze. Najemca wprowadzi się do obiektu w drugim kwartale 2025 roku. Umowa między spółkami została podpisana na 15 lat.

Firma Nagel-Group specjalizuje się w logistyce w temperaturze kontrolowanej. Obsługuje wszystkie zakresy temperatur dla różnych kategorii żywności. Działa w całej Europie, zatrudnia ponad 11 000 osób w ponad 130 lokalizacjach, z czego 800 w Polsce. Dysponując około 7 tys. pojazdów, firma przewozi codziennie ponad 105 000 przesyłek świeżej żywności i produktów mrożonych.

Najemca wprowadzi się do pierwszego budynku w ramach zabrzańskiego Boostera. Będzie miał do dyspozycji ponad 30 tys. mkw. powierzchni magazynowej, w pełni dostosowanej do wymogów branży spożywczej – zarówno w kontekście operacji wysokiego składowania, jak i części przeznaczonej do cross-dockingu o powierzchni 9,5 tys. mkw. Dzięki temu, sieć drobnicowa grupy znacznie zyska na wydajności. Całość budynku zostanie podzielona na trzy strefy o temperaturze od 0 st C do 18 st C.

W strefie fresh powstanie instalacja tryskaczowa międzyregałowa, mająca za zadanie chronić budynek przed pożarem. Na powierzchni cross-dock, oprócz licznych ciepłych bram dokowych, znajdzie się również antresola, na której odbywać się będzie konfekcja towarów na potrzeby poszczególnych klientów. Obiekt wyposażony zostanie także w energooszczędne urządzenia chłodnicze, pracujące jako chillery amoniakalne pracujące w układzie pośrednim glikolowym. Budynek będzie ogrzewany z odzysku ciepła z chłodnictwa, a także za pomocą pompy ciepła. 

Pracownicy Nagel-Group będą korzystać również z 2.6 tys. mkw. powierzchni biurowej, ogrzewanej – podobnie jak przestrzeń logistyczna – przy użyciu zysków ciepła z chłodnictwa. Najwyższe piętro 4-kondygnacyjnego biurowca głównego będzie doświetlone światłem dziennym ze wszystkich czterech stron, co umożliwi w pełni komfortową pracę. Do dyspozycji najemcy zostanie oddany również oddzielny, dwukondygnacyjny budynek szkoleniowy zlokalizowany przy zbiorniku wodnym.

– Bardzo lubimy projekty, które wymagają od nas niestandardowego podejścia i mogą przekuć się w jedną z ciekawszych realizacji, jakie wydarzą się na rynku w przyszłym roku. Najemcy szukają dziś obiektów, które umożliwią im nie tylko sprawne operacje i dalszy rozwój działalności, ale wesprą również realizację ich celów zrównoważonego rozwoju. Rozmawiając z naszym partnerem biznesowym już od początku wiedzieliśmy, że w tej kwestii nasze podejście jest tożsame, dlatego proces negocjacji był dla nas czystą przyjemnością – mówi Maciej Krawiecki, COO, Head of Development and Leasing w LemonTree. – W ręce najemcy oddamy obiekt w pełni przystosowany do specyfiki jego działalności, a jednocześnie będący wizytówką oraz wyróżnikiem – dodaje Maciej Krawiecki.

Nowe spojrzenie na przestrzenie logistyczno-usługowe

Jednym z czynników, które wpłynęły na wybór Boostera przez Nagel-Group, były rozwiązania zmniejszające wpływ inwestycji na środowisko naturalne. Na dachu budynku zostanie wykonana instalacja fotowoltaczna o mocy 2 500 kWp, która w znacznym stopniu pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Stanowiska do płukania naczep będą wykorzystywać wodę pochodzącą z instalacji chłodniczej, a cały proces odbędzie się bez użycia środków chemicznych. W ramach kompleksu zostanie zastosowany też niskoemisyjny cement.

– Naszym celem jest zdefiniowanie pojęcia powierzchni logistyczno-usługowych na nowo. Stąd tak dużą wagę przykładamy do rozwiązań prośrodowiskowych. Jednocześnie nie zapominamy o lokalnej społeczności, czyli sąsiadach naszej inwestycji – mówi Bartłomiej Krawiecki, prezes zarządu LemonTree. – Chcemy, by nasze obiekty wtapiały się w tkankę miejską, a nie były monofunkcyjnymi magazynami. Dlatego przygotujemy otwartą dla mieszkańców przestrzeń, która będzie integralną częścią Boostera – dodaje Bartłomiej Krawiecki.

W ramach tej przestrzeni powstanie m.in. boisko i strefa gastronomiczna. Znajdzie się tu również przestrzeń wystawiennicza, z której będą mogli korzystać lokalni artyści. Całość zostanie wzbogacona bioróżnorodną zielenią z wysokimi drzewami i małą architekturą.

Booster Zabrze powstaje niedaleko przecięcia autostrad A1 i A4, tuż obok Drogowej Trasy Średnicowej, będącej komunikacyjnym kręgosłupem Śląska. Cały kompleks zaoferuje docelowo 111 tys. mkw. powierzchni logistyczno-usługowej oraz biurowej.

Poleć ten artykuł:

Polecamy