Najwyższy automatyczny magazyn wysokiego składowania w kraju

Najwyższy automatyczny magazyn wysokiego składowania w kraju

Amica S.A. jest największym polskim producentem i liderem sprzedaży urządzeń AGD. Produkty firmy Amica są sprzedawane w całej Europie i na dalszych rynkach zagranicznych, takich jak np. Izrael, Australia czy Wietnam.

Dynamiczny rozwój produkcji, związany z rosnącym popytem na produkty firmy, musi iść zawsze w parze z rozwojem i modernizacją procesów intralogistycznych, takich jak m.in. transport wewnętrzny i magazynowanie. Kilka lat temu w takiej sytuacji znalazła się firma Amica. Istniejący magazyn wyrobów gotowych nie był w stanie wydajnie i bezpiecznie obsłużyć  dynamicznie rosnących przepływów towarowych – stosowano składowanie blokowe, które jest tanie jednak ma wiele ograniczeń. Znacząca część operacji logistycznych realizowano we współpracy z zewnętrznymi operatorami. Podjęto decyzję o budowie nowego magazynu automatycznego – jak dotąd jest to najwyższy tego typu magazyn w Polsce.

Branża AGD jest jedną z tych gałęzi przemysłu, w której produkty nie bardzo pasują do klasycznych jednostek magazynowania, jakimi są palety EUR lub przemysłowe (1200mm x 1000mm). Klasyczna kuchenka, zmywarka czy lodówka, po dodaniu styropianowych elementów opakowania, ma wymiary umożliwiające składowanie na jednej palecie raptem jednej sztuki, maksymalnie dwóch. Konieczne było zatem opracowanie takiej jednostki ładunkowej, która umożliwiałaby składowanie w jednej warstwie czterech produktów. W wyniku dogłębnej analizy zdecydowano się na rozwiązanie z paletami specjalnymi, wyprodukowanymi indywidualnie dla tego projektu w liczbie około 26.000 sztuk, o wymiarach 1.580 x 1.260mm oraz 1.580 x 1.440mm. Są to palety drewniane, oparte o standard palety przemysłowej, z dodanymi płytami nośnymi o podanych powyżej wymiarach. W nowym magazynie automatycznym firmy Amica stanowią one nośniki cyrkulujące w obiegu wewnętrznym – pakiety sprzętów AGD (1 lub 2 warstwy, typowo po 4 warstwie) są ustawiane na paletach, podstawianych operatorowi wózka automatycznie przez system przenośnikowy – na etapie przyjęcia do magazynu; podczas rozładunku (wysyłka) pakiety są z nośników zdejmowane i wstawiane do kontenerów ciężarówek bez palet. Obsługę ładunków realizują wózki widłowe ze specjalnymi chwytakami bocznymi. Opróżnione palety są ustawiane w stosy i używane do kolejnych załadunków. Aby zapewnić bezpieczne składowanie produktów w magazynie, są one owijane folią stretch za pomocą dwóch automatycznych owijarek.

Dzięki pełnej automatyzacji procesów w magazynie automatycznym (system przenośnikowy – łącznie ponad 230 napędów – wraz z dodatkowymi urządzeniami oraz magazyn automatyczny z układnicami) pracownicy obsługują jedynie dwa proste procesy: ustawianie pakietów produktów na nośnikach na etapie przyjęcia do magazynu oraz ich zdejmowanie z nośników na etapie wysyłki.

Amica zdecydowała się na budowę magazynu o maksymalnej możliwej wysokości z punktu widzenia dostępnej na rynku technologii – w przypadku tego projektu ograniczeń wysokościowych nie było, co pozwoliło osiągnąć satysfakcjonującą pojemność magazynu. Głównymi komponentami magazynu są samonośna stalowa konstrukcja regałowa (tzw. silos) oraz automatyczne układnice paletowe. Amica S.A. wybrała jako wykonawcę Kardex Mlog, która była w stanie zapewnić budowę magazynu o imponującej wysokości układnic ponad 45m (wysokość attyki 46,5m), ustanawiając tym samym europejski rekord w tej dziedzinie. Co ciekawe, firma Kardex, stawiająca na maksymalną sztywność i precyzję wykonania konstrukcji, dostarczyła układnice w jednej części, bez dzielenia masztu na odcinki, które na miejscu łączono za pomocą śrub. Obiekt jest odporny na wiatr o prędkości do 150 km/h a o bezpieczeństwo dba system przeciwpożarowy, składający się z 26 tysięcy tryskaczy.

Zobacz video z najwyższym magazynem w Polsce

Magazyn o pojemności 25.760 palet jest obsługiwany przez 5 automatycznych, dwumasztowych  układnic magazynowych M-Twin B, z dwoma chwytakami teleskopowymi na wózku podnoszącym. Dzięki temu każda maszyna może obsługiwać w cyklu załadunku i wyładunku po dwie jednostki składowania (palety) równocześnie. System osiąga imponującą wydajność wynoszącą według założeń projektowych 120 operacji załadunku oraz 180 operacji wyładunku na godzinę.

Magazyn automatyczny jest obsługiwany przez systemy zarządzania magazynem, zarządzania przepływem materiałów i wizualizacji (Kardex Control Center – KCC). Bezbłędna realizacja operacji logistycznych jest zapewniona dzięki niezawodnemu połączeniu z systemem SAP firmy Amica.

W niedalekiej przeszłości branża AGD nie rozważała składowania towarów w automatycznym magazynie wysokiego składowania ze względu na wspomniane wcześniej kwestie związane z wymiarami produktów. Amica odważnie podjęła temat i dzięki wspólnemu zaangażowaniu z renomowanym dostawcą – firmą  Kardex – został zrealizowany nowoczesny, bardzo duży i wydajny magazyn automatyczny, będący od paru lat dumą i wizytówką obu firm. Sukces projektu spowodował zwiększone zainteresowanie tego typu rozwiązaniami w całej Europie, a świadczą o tym częste prośby innych producentów AGD o możliwość zwiedzania obiektu.

Kardex jest globalnym partnerem branżowym w zakresie rozwiązań intralogistycznych oraz wiodącym dostawcą zautomatyzowanych rozwiązań magazynowych i systemów transportu wewnętrznego. Grupa składa się z dwóch oddziałów: Kardex Remstar oraz Kardex Mlog. Firma Kardex Remstar projektuje, produkuje i konserwuje dynamiczne systemy magazynowania i pobierania, a Kardex Mlog oferuje zintegrowane systemy transportu wewnętrznego i zautomatyzowane magazyny wysokiego składowania. Oba oddziały są partnerami dla swoich klientów przez cały cykl życia produktu lub rozwiązania. Zaczyna się to od oceny wymagań klienta i trwa przez planowanie, realizację i konserwację systemów dostosowanych do potrzeb klienta.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy