Naukowcy z Krakowa rozwijają technologię ładowania dla Formuły E

Naukowcy z Krakowa rozwijają technologię ładowania dla Formuły E

ABB będzie dostarczać technologię ładowania dla bolidów Gen 3, które w przyszłości mają startować w wyścigach Formuły E. Za rozwój technologii odpowiadają naukowcy z Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie.

ABB jest sponsorem tytularnym elektrycznej serii od sezonu czwartego (2017-2018). Bolidy Gen 3 – lżejsze, szybsze i wydajniejsze energetycznie niż ich poprzednicy – będą wykorzystywane od sezonu dziewiątego (2022-2023). Wspólnie z inżynierami FIA i Formuły E, zespoły biznesu Elektryfikacji ABB pracują obecnie nad mobilnymi stacjami do ładowania, które będą mogły obsługiwać dwa bolidy jednocześnie.

W stworzenie innowacyjnego rozwiązania zaangażowany jest między innymi zespół z ABB w Polsce. Najważniejsza część prac realizowana jest w krakowskim centrum technologicznym. Polscy naukowcy odpowiadają m.in. za projekt i rozwój produktu.

– Tworzymy zupełnie nowy projekt kompaktowej, mobilnej stacji do ładowania zgodnie ze specyfikacją Formuły E, wykorzystując do tego niektóre elementy najnowszej ładowarki dużych mocy ABB – mówi Paweł Błaszczyk, szef projektu. – Ładowarki będą mieć specyficzne rozmiary, będą charakteryzować się dużą gęstością mocy i bazować na innowacyjnych modułach.

Urządzenia mają być wykorzystywane w dniu wyścigowym przez zespoły Formuły E. Jedna stacja będzie w stanie ładować dwa bolidy jednocześnie mocą 80kW każdy poprzez złącze CCS2 (Combo 2). Aby zoptymalizować proces ładowania, specjalny system pozwoli na monitoring urządzeń i zarządzanie przepływem energii.

Obecnie rozwój technologii elektromobilności to jeden z obszarów działania Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie. Tamtejsi naukowcy projektują m.in. stacje szybkiego ładowania dla autobusów elektrycznych, z których korzystają już operatorzy transportu miejskiego w Europie i Stanach Zjednoczonych.

– ABB FIA Formula E to więcej niż wyścig. To platforma innowacyjności, która napędza rozwój pojazdów elektrycznych i koniec końców przyczynia się do zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko – powiedział Tarak Mehta, dyrektor biznesu Elektryfikacji ABB. – Jesteśmy dumni z bycia częścią Formuły E, a decyzja FIA o podniesieniu serii elektrycznych wyścigów do rangi Mistrzostw Świata zwiększa ich znaczenie.

– Formuła E rozwija się w oparciu o pierwszy, udany etap partnerstwa z ABB. Cieszymy się, że możemy rozszerzyć tę współpracę o integrację technologii z bolidem Gen 3. ABB dostarczy krytyczne rozwiązania, które usprawnią produkt wyścigowy i zademonstrują nowe możliwości w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych – dodał Jaime Reigle, prezes Formuły E.

Poleć ten artykuł:

Polecamy