Noc laboratoriów w Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu

Noc laboratoriów w Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu

Z produktami 3M spotykamy się średnio 17 razy w ciągu dnia, często nie zdając sobie z tego sprawy. Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu było współorganizatorem Nocy Laboratoriów, podczas której pokazano, jak tysiące rozwiązań 3M wpływa na nasze codzienne życie.

Wyjątkowe samoostrzące się ziarno ścierne Cubitron™ II. Półmaska filtrująca Aura™, która dzięki zastosowanej elektrostatyce wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza i nie pozwala im się przedostać do dróg oddechowych pracownika fabryki. Niezwykle wytrzymałe taśmy, których 0,25 m2 potrafiłoby przenieść słonia. Odblaski, które zapewniają widoczność do 150 metrów, chroniąc użytkownika drogi/kierowcę w dzień i w nocy, bez względu na warunki pogodowe. Czy w końcu środek gaśniczy, który paruje 50 razy szybciej niż woda, dzięki czemu gaszony nim sprzęt elektroniczny nadal działa, a papier pozostaje suchy. Wrocławskie Centrum Innowacji 3M pełne jest rewolucyjnych rozwiązań.

 

– Wizytę w Centrum Innowacji polecić można każdemu, kto interesuje się nowymi technologiami, chemią, fizyką, biologią, czy biotechnologią. Prezentujemy tu rozwiązania, bez których trudno wyobrazić sobie świat i pokazujemy jak tworzone są innowacje. Często bowiem wydaje się, że za powstaniem produktu stoi konkretny pomysł, który nagle pojawia się w głowie jednego pracownika. W rzeczywistości to, co tworzy naukę to współpraca wielu ludzi i tysiące podejmowanych prób – mówi dr Krzysztof Łebek, dyrektor techniczny w Grupie Przemysłowej 3M Poland i koordynator akcji Noc Laboratoriów w 3M.

 

55 tysięcy produktów, prawie 12 tysięcy naukowców, 46 platform technologicznych i ponad 100 tysięcy patentów – to tylko wybrane liczby pokazujące jak silnie 3M jest obecny w nauce. Z tego też względu amerykańska firma tworzy specjalne centra innowacji, prezentujące szerokie portfolio produktów i możliwości technologiczne. Na świecie jest ich 45.

 

Wśród nich jest także Centrum Innowacji we Wrocławiu. Obiekt o powierzchni 600 m2 został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej oddać naukową kulturę amerykańskiej firmy, działającej w Polsce od prawie 25 lat. Rolę przewodników pełnią tu interaktywne ekspozycje i praktyczne demonstracje.

 

10 października wrocławskie Centrum Innowacji 3M było otwarte dla wszystkich chętnych w ramach Nocy Laboratoriów. W ciągu zaledwie czterech godzin naukowe rozwiązania 3M obejrzało ponad 200 osób.

 

– Takie inicjatywy jak Noc Laboratoriów są niezwykle cenne, bo zaszczepiają w ludziach ciekawość świata, skłaniają do zadawania pytań i dostrzegania nieoczekiwane możliwości, które proponują nauka i współpraca wielu ludzi. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w pierwszej edycji i mamy nadzieję, że z każdym rokiem będzie się ona rozrastać – mówi Ilona Gajewska z 3M Poland.

 

Noc Laboratoriów to wydarzenie organizowane przez Nokia Networks i Wrocławskie Centrum Badań EIT+. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zaproszą mieszkańców do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień toczą się prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych. Firma 3M była jednym z partnerów wydarzenia, udostępniając zwiedzającym Centrum Innowacji 3M.

Poleć ten artykuł:

Polecamy