Nowa inwestycja Białostockiej Wykończalni Tkanin

Nowa inwestycja Białostockiej Wykończalni Tkanin

Snuje nici z prędkością 1200 metrów na minutę. Tkalnia Białostockiej Wykończalni Tkanin wzbogaciła się o nową maszynę włókienniczą – nowoczesne snowadło niemieckiej firmy Karl Mayer.

BWT należy do Andropolu, certyfikowanego dostawcy tkanin dla wojsk NATO. Spółka jest też, znanym na rynku krajowym producentem m.in. tkanin ochronnych przeznaczonych głównie na odzież roboczą i specjalistyczne ubrania ochronne (dla służby zdrowia, przemysłu chemicznego i paliwowego, straży pożarnej, budownictwa, drogownictwa). Ale także pościeli, tkanin odzieżowych i meblowych. Jakość tych tkanin potwierdzają liczne certyfikaty ich zgodności z normami europejskimi.

 

– By utrzymać tę jakość na stałym, wysokim poziomie systematycznie modernizujemy swój park maszynowy – mówi prezes BWT, Krzysztof Spólnicki. – To ważny elementem długofalowej polityki, która zapewnia spółce mocną pozycję, jako producenta tkanin specjalistycznych.

 

Ostatni zakup to nowoczesne snowadło zespołowe firmy Karl Mayer dla, należącej do BWT, tkalni w Andrychowie. Wartość inwestycji wraz z towarzyszącymi pracami adaptacyjnymi oraz dodatkowym wyposażeniem wyniosła blisko milion złotych. Snowadło, jak i sam proces snucia, jest bardzo istotnym elementem w procesie powstawania tkaniny surowej.

 

– Urządzenie zastąpiło dotychczas używaną maszynę, mającą za sobą już lata pracy – mówi Krzysztof Spólnicki. – Nowe snowadło ma dużo lepsze parametry – większą szerokość roboczą umożliwiającą dłuższe snucie i zmniejszenie ilości odpadów, a także lepsze uklejenie (strukturę) powstałych osnów. To natomiast przekłada się na wyższą wydajność tkania.

 

Maszyna wyposażona jest w nowoczesne czujniki zrywów przędzy (nici osnowy), skracając czas reakcji i poprawiając jakość snucia, a w konsekwencji także tkania.

 

– Poprzednio używane snowadło snuło nici z prędkością do 700 metrów na minutę – opowiada prezes BWT. – W obecnym urządzeniu, nowoczesny zespół napędowy umożliwia snucie z wyższą prędkością – do 1200 m/min. To bardzo duży wzrost wydajności.

 

Maszyna jest sterowana komputerowo, co pozwala na snucie osnów ze stałym naprężeniem poszczególnych nitek, a to z kolei ma duże znaczenie w dalszym procesie przerobu.

 

– Wszystkie parametry procesu snucia są wprowadzone do pamięci komputera, co pozwala na optymalizację procesu, odtworzenie zapisu i ewentualne korekty – dodaje Krzysztof Spólnicki. – Z kolei zautomatyzowany i prosty w obsłudze system wymiany wałów oraz półautomatyczna rama natykowa umożliwiają szybkie przezbrajanie maszyny.

 

Urządzenie jest też bezpieczne, dzięki zainstalowaniu przezroczystej osłony wału snowadlanego, która uniemożliwia przypadkowy kontakt wirującego wału z obsługą.

 

– Pomimo, że osoby zatrudnione przy snuciu posiadają bardzo duże doświadczenie, to zostały one wraz ze służbami technicznymi przeszkolone dodatkowo przez przedstawicieli producenta – dodaje prezes Spólnicki. – Snowadło zostało zamontowane w nowym odremontowanym pomieszczeniu, dzięki czemu poprawiły się warunki pracy dla przebywających tam osób.

 

Wraz z nową maszyną dokupiono też specjalny akumulatorowy wózek , usprawniający wymianę i przewóz wałów, a ponadto zwiększający bezpieczeństwo dla wykonujących tę czynność.

 

Białostocka Wykończalnia Tkanin jest spółką grupy Andropol SA, produkującą tkaniny surowe i gotowe. Zatrudnia ok. 80 osób w tkalni w Andrychowie i ok. 180 osób w wykończalni w Białymstoku.

Poleć ten artykuł:

Polecamy