Od października tylko fabryczne CNG i LNG bez myta w Niemczech

Od października tylko fabryczne CNG i LNG bez myta w Niemczech

TLP poinformowało o kolejnym utrudnieniu, które czeka przewoźników w Niemczech. Od października zmieniają się zasady wnoszenia opłat drogowych przez samochody ciężarowe, wyposażone w instalację CNG i LNG.

Ciężarówki na gaz ziemny do tej pory były interesującą alternatywą dla przewoźników, ze względu na zwolnienie tego typu pojazdów z myta. Jednak jak donosi TLP zmiana niemieckiej ustawy m.in. o zwolnieniu z opłat drogowych dla pojazdów napędzanych na gaz ziemny została opublikowana w Federalnym Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z nią, od 1 października 2021 r. pojazdy ciężarowe dodatkowo, niefabrycznie doposażone w zbiorniki na gaz ziemny będą musiały uiszczać opłaty drogowe na terenie Niemiec. Z opłaty drogowej zwolnione będą wyłącznie pojazdy fabrycznie wyposażone i pracujące na gazie ziemnym (CNG, LNG lub z silnikiem dwupaliwowym na LNG/olej napędowy) i posiadające homologację zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 595/ 2009. Oznacza to, że pojazdy muszą spełniać normę emisji spalin Euro 6.

Ta wiadomość oznacza problemy nie tylko dla przewoźników, którzy doposażali swoje ciężarówki w instalacje gazowe, ale też dla zakładów wykonujących tego typu usługi. Według TLP, istnieje również wysokie prawdopodobieństwo, że po wejściu w życie nowych przepisów niemieckie służby kontrolne będą wymagały każdorazowego okazania dokumentu wystawionego przez producenta pojazdu potwierdzającego, że został on fabrycznie wyposażony w zbiorniki na gaz ziemny.

Źródło: tlp.org.pl

Poleć ten artykuł:

Polecamy