Omega Pilzno planuje transport z PTV Map&Guide

Omega Pilzno planuje transport z PTV Map&Guide

Omega Pilzno Godawski & Godawski wdrożyło system Map&Guide firmy PTV, który wspiera codzienną pracę planistów transportu, umożliwiając precyzyjne określenie kosztów przejazdu a zatem wyznaczenie optymalnej trasy przejazdu.

Omega Pilzno Godawski & Godawski świadczy usługi logistyczne na terenie całej Europy. Mając flotę około 700 pojazdów organizuje około 6000 transportów miesięcznie. W celu optymalizacji kosztów i usprawnienia obsługi firma zdecydowała się na wdrożenie systemu wspomagającego prace spedytorów podczas planowania tras. Po analizie rozwiązań dostępnych na rynku Omega Pilzno wybrała oprogramowanie PTV Map&Guide, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób może precyzyjnie określić koszty transportu i wyznaczyć optymalną trasę, biorąc pod uwagę wszelkie ograniczenia transportowe.

Przed wdrożeniem

Przed wdrożeniem systemu przedsiębiorstwo wykorzystywało wiele programów do analizy zlecenia transportowego, które pokazywały koszty przybliżone. Wyniki nie były na takim poziomie rentowności, jakiego firma by oczekiwała. Wyznaczając trasę pracownik brał pod uwagę głównie stawkę za kilometr i odległość pomiędzy punktem A i B, nie zawsze wybierając optymalną pod kątem kosztowym trasę.

Planowanie trasy i obliczanie kosztów 

Obecnie dzięki PTV Map&Guide analizy trasy i kosztów dokonuje spedytor, który może poznać koszt transportu i wykonać analizę progu rentowności dla danego zlecenia. System bierze pod uwagę wszelkie ograniczenia transportowe, uwzględniając m.in. zmienne koszty opłat za drogi, tunele czy mosty, oficjalne dane o samochodach ciężarowych i towarach niebezpiecznych, takie jak ograniczenia wysokości, szerokości, długości, ciężaru całkowitego i nacisku na oś, zakazy przejazdu (np. >3,5 t) oraz inne utrudnienia jak np. „tylko dla mieszkańców”. Dodatkowo system pokazuje informacje o trwałych placach budowy oraz aktualne informacje drogowe, aby je uwzględnić w trakcie planowania trasy. Co istotne PTV Map&Guide regularnie aktualizuje informacje dotyczące taryfy opłat drogowych dla krajów europejskich wraz ze zmianami planowanymi w przyszłości. Dzięki temu spedytor może w zasadzie od ręki precyzyjnie określić koszt transportu oraz zaplanować optymalną trasę.

Wdrożenie PTV Map&Guide przebiegło sprawnie, system jest na tyle intuicyjny, że nowi pracownicy szybko zapoznają się z wykorzystywanym narzędziem. Zanim jednak zaczną korzystać z programu w codziennej pracy, muszą przejść szkolenie, a następnie zdać egzamin z funkcjonalności systemu. Obecnie z programu korzysta około 40 osób.

Efekty

Po wdrożeniu PTV Map&Guide zakres obowiązków spedytora mocno się zmienił. Wcześniej kierowca kontaktował się z planistą, od którego otrzymywał adresy załadunków i rozładunków, a następnie ustalał szczegółowy przebieg trasy z osobą specjalizującą się w kosztach opłat drogowych. Obecnie za wszystkie te procesy odpowiedzialna jest jedna osoba.

– Przede wszystkim wzrosła świadomość spedytorów dotycząca kosztów tras w różnych krajach – mówi Piotr Bryg z Omegi Pilzno. – Dziś osoba planująca transport wie, że musi brać pod uwagę szereg czynników, a nie tylko odległość pomiędzy punktami trasy. Jeżeli z pewnych przyczyn zdecyduje się na wybór droższej drogi (np. w związku z przewozem artykułów spożywczych szybko psujących się), wie, że stawka dla klienta musi być inna. Co istotne robi to za nią system, w bardzo krótkim czasie. Dzięki PTV Map&Guide jesteśmy pewni opłat drogowych oraz wyznaczonej trasy, co przy tak dużej liczbie organizowanych transportów przynosi firmie znaczne oszczędności. System jest funkcjonalny,  spełnia nasze oczekiwania, nie wykluczam rozwinięcia zakresu korzystania.

Wszelkie dane potrzebne do wyliczenia kosztów zlecenia spedytor posiada pod ręką, a wycenę transportu otrzymuje w ciągu kilku sekund. Oznacza to, że klient może poznać wycenę transportu jeszcze podczas rozmowy telefonicznej. To duże udogodnienie i niewątpliwie przewaga konkurencyjna nad innymi firmami transportowymi. Czynności związane z użyciem map pozwoliły ponadto szybko wykluczyć dotychczasowe błędy oraz weryfikować przebiegi tras. 

Poleć ten artykuł:

Polecamy