Opłaty drogowe w Belgii na nowo od piątku

Opłaty drogowe w Belgii na nowo od piątku

Od 1 kwietnia zmieniają się zasady poboru opłat drogowych obowiązujący pojazdy ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony w Belgii. System Eurowiniet zastąpi elektroniczny system Viapass.

Aby opłacić przejazdy w Belgii, przewoźnicy muszą wyposażyć swoje pojazdy w urządzenia do poboru opłat (On Board Unit – OBU). Jego dystrybucją zajmuje się Satellic, autoryzowany operator systemu. Wydano już 400 tys. urządzeń, które można było zamawiać przez Internet. Operator ostrzega jednak, że aktualnie nie może już zagwarantować, że zamówione on-line urządzenie dotrze do odbiorcy przed 1 kwietnia.

 

Z myślą o przewoźnikach którzy muszą szybko nabyć OBU, od dziś ponad 100 punktów Satelic działa przez 24 godziny na dobę. Dodatkowo uruchomiono 20 punktów mobilnych znajdujących się w strategicznych lokalizacjach przy drogach i granicach z Belgią. Urządzenia będą w nich dostępne od ręki, personel oferuje też pomoc przy rejestracji w systemie. Zwrotna kaucja za OBU wynosi 135 euro.

 

Viapass działa w trybie pre-paid lub post-paid. W pierwszych z nich wymagane jest utrzymywanie stanu konta na poziomie minimum 50 euro, w drugim zintegrowanie konta z automatycznym systemem płatności. Wysokość opłat uzależniona jest od poziomu emisji spalin pojazdy, średnio to 0.15 euro/km.

Poleć ten artykuł:

Polecamy