Panattoni sprzedaje pięć parków logistycznych za 160 mln Euro

Panattoni sprzedaje pięć parków logistycznych za 160 mln Euro

Panattoni sfinalizowało sprzedaż pięciu parków logistycznych w Polsce za 160 mln Euro. Obiekty są w pełni wynajęte, a ich łączna powierzchnia to 230 tys. mkw. Kupujący to amerykańska spółka inwestycyjna.
Trzy ze sprzedanych parków logistycznych znajdują się w Warszawie – jeden w pobliżu lotniska a dwa w zachodniej części stolicy Polski. Czwarty zlokalizowany jest na wschodzie Poznania, w strategicznym miejscu przy autostradzie A2 między Warszawą a Berlinem. Ostatni – w pobliżu Radomia w centralnej Polsce, 100 km na południe od Warszawy.

Gwałtowny wzrost kosztów budowy i indeksacja inflacyjna czynszów sprawiają, że przynoszące stały dochód nieruchomości są bardzo atrakcyjną propozycją dla inwestorów.

Robert Dobrzycki, CEO: “Po ukończeniu inwestycji zgodnie z harmonogramem i budżetem, z sukcesem sfinalizowało sprzedaż tych pięciu, w pełni wynajętych parków logistycznych w Polsce, na rzecz wiodącego globalnego zarządcy inwestycji w nieruchomości. Chociaż perspektywy gospodarcze nie są już tak dobre, nieruchomości przemysłowe pozostają tą klasą aktywów, która wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Niedawny, gwałtowny wzrost kosztów budowy i indeksacja inflacyjna czynszów sprawiają, że przynoszące stały dochód nieruchomości są bardzo atrakcyjną propozycją dla inwestorów. Całkowicie wynajęte obiekty mogą nabywać poniżej kosztów odtworzenia”.
Panattoni jest pewne, że długoterminowe perspektywy dla polskiego rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych są dobre. „Jest wiele powodów do optymizmu, w tym utrzymujący się silny trend „nearshoringu” na skutek zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw, niższa penetracja e-commerce w porównaniu z rynkami Europy Zachodniej. Nadal utrzymuje się też apetyt międzynarodowych firm na tworzenie tu zakładów produkcyjnych ze względu na tanią, wykwalifikowaną siłę roboczą i duży rynek krajowy”.

W I kwartale 2022 r. wartość zrealizowanych transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła 1,7 mld euro. Choć to wolumen niższy niż w poprzednim kwartale, to według CBRE i tak stanowi trzecie, najlepsze otwarcie roku od 2016 roku. Chociaż wojna w sąsiedniej Ukrainie i rosnąca inflacja zaniepokoiły inwestorów, popyt ze strony najemców pozostaje silny, a spadek wolumenu transakcji w stosunku do końca ubiegłego roku był bardziej wynikiem braku odpowiedniego produktu niż słabnącego zainteresowania aktywami przemysłowymi i logistycznymi. CBRE podkreśla również, że stopy kapitalizacji na koniec pierwszego kwartału dla polskich nieruchomości przemysłowo-logistycznych wyniosły 4,35 proc. i odznaczają się stabilnym trendem w kolejnych miesiącach.

Poleć ten artykuł:

Polecamy