Panattoni z trzecim certyfikatem BREEAM Outstanding w Polsce

Panattoni z trzecim certyfikatem BREEAM Outstanding w Polsce

Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, uzyskał kolejny certyfikat na poziomie BREEAM Outstanding – dla Panattoni Park Poznań A2 (hala B). Budynek zrealizowany dla H&M powstał bez wykorzystania PCV. To już trzecia inwestycja dewelopera w Polsce i ósma w Europie, która osiągnęła najwyższy poziom certyfikacji BREEAM, dołączając do elitarnego grona obiektów z tak wysoką oceną. W procesie certyfikacji na tym poziomie są już kolejne obiekty Panattoni o łącznej powierzchni 460 000 m kw.

Najnowszy certyfikat na poziomie BREEAM Outstanding uzyskała hala B – wybudowana w ramach Panattoni Park Poznań A2 w Robakowie pod Poznaniem – dla H&M, jednego z gigantów branży odzieżowej. Obiekt o powierzchni prawie 82 000 m kw. powstał bez użycia PCV. Zużycie energii pierwotnej zmniejszone w nim o ponad 27% w porównaniu z wymogami krajowymi, a zużycie wody ograniczono o 70% w porównaniu do modelu bazowego. Ponad 95% odpadów budowlanych zostało poddanych recyklingowi lub odzyskowi. Pozwoliło to na znaczące ograniczenie zanieczyszczeń generowanych przez budynek w całym cyklu jego życia.

– Jesteśmy dumni, że Panattoni Park Poznań A2 dołącza do grona naszych inwestycji z najwyższym certyfikatem BREEAM Outstanding. To potwierdzenie naszego zaangażowania w budowanie przyszłości, w której zrównoważone budownictwo i ekologiczne innowacje stają się normą, z korzyścią dla klientów, inwestorów i społeczeństwa – mówi Marek Dobrzycki, Managing Director w Panattoni.

Efektywność energetyczna kluczem. Hala B w Panattoni Park Poznań A2 otrzymała maksymalną liczbę punktów w obszarze wydajności energetycznej. Wyposażono ją w instalację fotowoltaiczną o mocy 700 kWp, która znacząco zmniejsza zależność obiektu od konwencjonalnych źródeł energii, redukując emisję CO2 i obniżając koszty operacyjne. Efektywność energetyczną budynku wzmacniają zintegrowane systemy HVAC o wysokiej wydajności, energooszczędne oświetlenie LED wraz z systemem sterowania DALI, odzysk ciepła a także inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS). Dzięki temu zużycie energii pierwotnej obniżono o ponad 27% w stosunku do krajowych wymogów.

Obiekt jest nie tylko energetycznie efektywny, ale również przygotowany na przyszłe zmiany klimatu i adaptacje do zmian funkcjonalnych w przyszłości. Przeprowadzono analizy LCA (Life Cycle Assessment) i LCC (Life Cycle Cost), które pozwoliły na redukcję wbudowanego śladu węglowego, m.in. poprzez świadomy dobór materiałów budowlanych z niskim poziomem emisji i deklaracjami środowiskowymi EPD. Recyklingowi lub odzyskowi poddano ponad 95% odpadów budowlanych.

Znacząco zoptymalizowano zużycie wody. Wprowadzono system odzysku wody deszczowej, która wykorzystywana jest do irygacji zieleni i spłukiwania toalet. Zastosowano system zapobiegający niekontrolowanemu wyciekowi wody, a w łazienkach elektrozawory wodne z czujnikami ruchu. W połączeniu z instalacją wodomierzy i wodooszczędnych urządzeń sanitarnych umożliwiło to redukcję zużycia wody o 70% w porównaniu do modelu bazowego. Wpływ inwestycji na lokalne zasoby wodne dodatkowo minimalizuje stacja uzdatniania wody pitnej i biologiczna oczyszczalnia ścieków na terenie inwestycji.

Wellbeing i bioróżnorodność. Inwestycja wyróżnia się nie tylko zaawansowanymi technologiami ograniczającymi zużycie energii i wody, ale również dbałością o dobrostan użytkowników. Obiekt zapewnia doskonałe warunki pracy dzięki wysokiej jakości powietrza wewnętrznego, dużym przeszkleniom w części biurowej i maksymalnemu wykorzystaniu naturalnego oświetlenia, a przede wszystkim wielu przestrzeniom do rekreacji i odpoczynku. Wśród nich jest m.in. siłownia, taras zewnętrzny, boisko do siatkówki, tor do gry w boule, stołówka Przygotowano infrastrukturę dla rowerzystów – zadaszenia na rowery, szatnie i prysznice. Aż 22 miejsca parkingowe wyposażono w ładowarki do samochodów elektrycznych. Pracownicy mogą też korzystać ze specjalnego autobusu.

Zadbano o środowisko naturalne. We współpracy z wykwalifikowanym ekologiem nasadzono ponad 500 drzew i 1000 krzewów, odpornych na warunki pogodowe i łatwych w utrzymaniu. Wzbogacano w ten sposób lokalny ekosystem oraz stworzono wartościowe siedliska dla lokalnej fauny i flory.

– Poprzez inwestycje takie jak Panattoni Park Poznań A2, wyznaczamy nowe standardy w branży nieruchomości przemysłowych i robimy kolejny znaczący krok na drodze Europy do neutralności klimatycznej w 2050. Tym bardziej, że zgodnie z najnowszymi zamierzeniami Komisji Europejskiej, już w 2040 roku redukcja szkodliwych emisji ma zostać ograniczona o 90 proc. w stosunku do roku 1990. Dziękuję asesorom z firmy PM Services, że nas w tym wspierają – mówi Emilia Dębowska, Head of Sustainability Europe, Panattoni.

Przed Panattoni Park Poznań A2 certyfikat BREEAM Outstanding uzyskały dwie inne polskie inwestycje dewelopera. Najpierw Panattoni Park Szczecin III (hale A i B), który był pierwszą realizacją na polskim rynku nieruchomości przemysłowych z tak wysokim poziomem certyfikacji. Drugą – Panattoni Park Konin – który z oceną na poziomie 90 proc. nadal pozostaje najwyżej ocenianym budynkiem przemysłowym w Polsce.

Panattoni było też pierwszym deweloperem, który ocenę środowiskową obiektów włączył do standardu swoich realizacji – obecnie na wysokim poziomie BREEAM Excellent. W Polsce certyfikowała już ponad 9,5 mln m kw. wybudowanej powierzchni – to niemal jedna trzecia krajowych zasobów – a w Europie 14 mln m kw. W procesie pozyskiwania certyfikatu pozostaje kolejne 6 mln m kw.

Poleć ten artykuł:

Polecamy