PKB Chin już na plusie
Chiny, które szczyt pandemii koronawirusa przechodziły na początku roku, przekazują kolejne pozytywne wieści ze swojej gospodarki. Według dzisiejszych danych  chińskiego urzędu statystycznego, PKB kraju w II kwartale 2020 roku wzrósł o 3.2% r/r.

Odbicie gospodarki jest znaczące i przekracza oczekiwania analityków, którzy wg. Bloomberga spodziewali się wzrostu na poziomie 2.4%. W I kwartale 2020 roku PKB Chin spadł o 6.8 proc, zaś w podsumowaniu półrocza PKB Chin plasuje się na poziomie -1.6% w porównaniu z I półroczem 2019 roku.

Larry Hu, główny ekonomista w Macquarie Bank, zaznacza jednak, że struktura wzrostu jest bardzo zróżnicowana i sytuacja pozostaje daleka od idealnej. Konsumpcja utrzymuje się na niskim poziomie, zaś wzrost napędziły głownie inwestycje, stymulowane przez państwo, które mocno poluzowało politykę fiskalną. Przyśpieszył także chiński przemysł.

Chiny wierzą, że drugiej połowie roku odrabianie strat po pandemii będzie kontynuowane. Gospodarki Europy i USA czekają tymczasem na swoje odczyty PKB i tutaj nikt nie marzy o wzrostach w drugim kwartale – umiarkowane spadki uznane zostaną za sukces.

Poleć ten artykuł:

Polecamy