Płaca minimalna na Węgrzech nie obejmie firm transportowych

Płaca minimalna na Węgrzech nie obejmie firm transportowych

Polscy przewoźnicy mają jeden problem z głowy. Węgierski resort gospodarki po przeanalizowaniu dyrektywy o delegowaniu pracowników ogłosił, że przepisy dotyczące płacy minimalnej w tym kraju nie będą dotyczyć zagranicznych firm transportowych.

Przewoźnicy z Polski nie będę musieli zatem zgłaszania usług transportowych realizowanych na terenie Węgier, dotyczy to również kabotażu. Informację o zmianie stanowiska potwierdził na prośbę Związku pracodawców “Transport i Logistyka Polska” WPHI Ambasady RP. Poniżej prezentujemy tłumaczenie wyjaśnienia, przesłanego TLP przez stronę węgierską.

 

„Nawiązując do Państwa zapytania, uprzejmie informujemy, że Węgry dokonały transpozycji przepisów dyrektywy 2014/67 / UE w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników, w tym artykułu 9 (1), b), jednakże transport nie jest wyraźnie wskazany w tekście przedmiotowych aktów prawnych.

 

Pomimo, że akty transponujące nie wykluczają wyraźnie sektora transportu z zakresu stosowania omawianych przepisów, w opinii Węgier, transport drogowy (w tym kabotaż) nie wchodzi w zakres stosowania dyrektywy w sprawie delegowania pracowników, – uważamy że stosowanie wymogów dotyczących delegowania pracowników do sektora transportowego nie jest ani możliwe, ani właściwe.

 

W związku z powyższym, w przypadkach, w których pojazd przejeżdża przez terytorium Węgier bez jakiejkolwiek aktywności mogącej stanowić delegowanie, nowo przyjęte przepisy nie mają zastosowania. Jednakże w przypadku delegowania, do pracowników zastosowanie będą miały obowiązujące przepisy”.

Poleć ten artykuł:

Polecamy