Polska czołowym rynkiem dla firmy Goodman

Polska czołowym rynkiem dla firmy Goodman

Grupa Goodman ogłosiła swoje wyniki za rok obrotowy zakończony 30 czerwca 2014 r. Zysk operacyjny całej grupy wyniósł 414 mln euro.

Wypracowany zysk stanowi 10% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku i przekłada się to na 7% wzrost zysku operacyjnego na akcję (EPS).

Całkowita wartość zarządzanych aktywów wyniosła 18,4 mld euro, co stanowi 14% wzrost w porównaniu z rokiem obrotowym 2013 i odzwierciedla popyt ze strony inwestorów na wysokiej jakości aktywa magazynowe.

Goodman w Polsce

Rok obrotowy 2014 Goodman zamknął w Polsce posiadając w zarzadzaniu ok. 271 000 m2 powierzchni magazynowej. Na koniec tego okresu w budowie zostało kolejne ok. 282 000 m2, co oznacza, że wkrótce Goodman podwoi swój portfel w Polsce. Wynik ten potwierdza, że Polska jest kluczowym rynkiem dla rozwoju Grupy Goodman.

– Poprzedni rok obrotowy był dla nas bardzo udany. W tym czasie podpisaliśmy rekordową liczbę kontraktów z firmami, które są światowymi liderami w swoich branżach, a także średniej wielkości firmami zarówno z Polski, jak i z Europy. Pozwoliło nam to wyraźnie zwiększyć skalę działalności w Polsce” – mówi Błażej Ciesielczak, dyrektor regionalny Goodman na Europę Środkowo-Wschodnią. – Spodziewamy się, że dobra sytuacja na polskim rynku magazynowym utrzyma się w kolejnych kwartałach, co pozwoli nam na dalszy rozwój we wszystkich kluczowych lokalizacjach w Polsce, w których jesteśmy już obecni.

Kluczowe inwestycje w kraju

* Budowa jednego z największych obiektów logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej

Wśród nowych umów najmu na łącznie ok. 300 000 m2 największą była transakcja z firmą Amazon, dla której Goodman wybuduje centrum dystrybucyjne w Bielanach Wrocławskich pod Wrocławiem. Magazyn o łącznej powierzchni 123 500 m2, który ma być gotowy na koniec września, będzie jednym z największych obiektów logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

* Inwestycje spekulacyjne w kluczowych centrach logistycznych

W czerwcu Goodman rozpoczął kolejną budowę spekulacyjną magazynu o powierzchni 11 000 m2 w Kraków Airport Logistics Centre. Centrum logistyczne o docelowej powierzchni użytkowej ponad 150 000 m2 będzie obejmować dziewięć magazynów. W drugiej połowie roku firma planuje również rozbudowywać swój flagowy projekt w Polsce: Pomorskie Centrum Logistyczne, gdzie ma powstać drugi magazyn o powierzchni 14 000 m2.

* Rosnący polski sektor handlu detalicznego

Pod koniec ubiegłego roku Goodman podpisał umowę z Grupą Muszkieterów na budowę i przejęcie łącznie 127 885 m2 powierzchni magazynowo-biurowej w Poznaniu. Transakcja jest częścią szerszej strategii zaspokojenia rosnących potrzeb sektora handlu detalicznego w Polsce.

Poleć ten artykuł:

Polecamy