Prasa na słońce

Prasa na słońce

Firma Hydro zbuduje nowy system fotowoltaiczny na terenie zakładu wyciskania aluminium w Trzciance. Park solarny, którego montaż rozpocznie się w trzecim kwartale 2022 roku będzie wytwarzał energię elektryczną 7,5 GWh/rok do zasilania nowej, instalowanej prasy do wyciskania profili aluminiowych.

Park solarny zostanie zbudowany obok zakładu wyciskania, który będzie dostarczał energię elektryczną bezpośrednio do zakładu. Park będzie zasilał nową 8-calową prasę do wyciskania, która jest obecnie w budowie. Produkowana przez park ilość energii elektrycznej wystarczy także do pokrycia zużycia energii potrzebnej do innych zastosowań w zakładzie. Całkowita kwota inwestycji w park fotowoltaiczny to 5 mln euro.

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej w Europie warto odnotować, że dzięki tej inwestycji zakład będzie zasilany czystą energią odnawialną. Polska sieć energetyczna zdominowana jest przez węgiel. Szacujemy, że w Trzciance emisja dwutlenku węgla w procesie wyciskania zostanie zredukowana ze średnio 0.68 kg CO2 kg do 0.14 kg CO2/kg.

– Ta inwestycja to duże wsparcie dla naszych polskich zakładów w kontekście realizacji celu klimatycznego Hydro, jakim jest redukcja bezpośredniej emisji gazów cieplarnianych o 30% do 2030 roku. Dzięki powstaniu parku solarnego nasi klienci uzyskują dostęp do profili aluminiowych, których proces wyciskania ma minimalny wpływ na środowisko – mówi Mauro Spizzo, wiceprezes regionu Europy Wschodniej w Hydro Extrusions.

Poleć ten artykuł:

Polecamy