Profesjonalni kierowcy
Ponad 80 kursantów w części teoretycznej i ponad 50 w praktycznej – mimo pandemii COVID-19 zainteresowanie kierowców szkoleniami z bezpiecznej jazdy nie słabnie. Volvo Trucks Polska wspólnie z partnerami zainaugurowało V edycję akcji „Profesjonalni kierowcy”.

„Profesjonalni kierowcy” to największa akcja społeczna branży TSL. W bezpłatnych warsztatach teoretycznych i praktycznych uczestniczą osoby, które mają prawo jazdy kategorii C+E, ale nigdy nie pracowały w zawodzie. Od 2016 roku, a więc od początku akcji, Volvo Trucks wspólnie z Continental Opony Polska, MJM Brokers, Volvo Financial Services, Ergo Hestią i MAK Ubezpieczenia przeszkolili 900 osób. Zdecydowana większość zasiada już za kierownicą.

– Chętnych było trzy razy więcej niż miejsc. Zajęcia kontynuowaliśmy mimo pandemii. Część teoretyczną przenieśliśmy do sieci, a szkolenie praktyczne zorganizowaliśmy na dużej i otwartej przestrzeni Toru Jastrząb – wyjaśnia Piotr Werner, menedżer ds. produktu Volvo Trucks Polska, koordynator akcji.

Bernadeta prawo jazdy kategorii C+E zrobiła w ubiegłym roku. Na wszelki wypadek, bo wciąż nie wie, jak potoczy się jej zawodowa kariera. – Samochody ciężarowe to od zawsze moja pasja. Za kierownicą ciągnika siodłowego czuję się komfortowo. Sprawdzenie jak samochód zachowuje się na śliskiej powierzchni i szkolenie – bezcenne – opowiada driverka.

Po pierwsze, bezpieczeństwo

Wg raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu, w 2018 roku w wypadkach z udziałem aut ciężarowych w całej UE zginęło ponad 3300 osób. – Współpracującym z nami firmom transportowym rekomendujemy udział w szkoleniu z bezpiecznej jazdy. W programie są m.in. identyfikacja zagrożeń na drodze, kontrola ciśnienia w oponach, zachowanie w przypadku szkody – wylicza Jacek Surmacz, dyrektor Biura Programów Leasingowych i Pakietów Dealerskich w MAK Ubezpieczenia.

– Tylko szkoląc kierowców i zatrudniając najlepszych fachowców zwiększymy bezpieczeństwo na drodze – wtóruje Błażej Szczerba, wiceprezes zarządu MJM Brokers, dostawca pakietu dealerskiego Volvo Trucks Polska.

Bezpieczeństwo ludzi i ładunków w dużej mierze zależy od stanu technicznego pojazdu i jego wyposażenia. W ubiegłym roku Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała ponad 6000 dowodów rejestracyjnych, z czego ponad 1,6 tys. z powodu złego stanu opon. – Opony są kluczowym elementem bezpieczeństwa. Tylko dobrze wyszkoleni profesjonaliści są w stanie zadbać o bezpieczeństwo, każdy powinien umieć sprawdzić stan ogumienia – twierdzi Dariusz Wójcik, dyrektor generalny Continental Opony Polska.

Wspierajmy bohaterów

Podjęte przez kierowcę działania przy szkodzie wpływają na ofertę ubezpieczeniową i wypłatę odszkodowania. – Użytkownik auta to pierwsza osoba na miejscu zdarzenia. Powinien je dobrze opisać, zabezpieczyć dane uczestników i złożyć lub pobrać oświadczenie sprawcy. Jeśli został dobrze wyszkolony, nawet stres w tym nie przeszkodzi, likwidacja szkody jest szybsza, a przez to tańsza – tłumaczy Grzegorz Piskon, zastępca dyrektora Przedstawicielstwa Korporacyjnego ERGO Hestii w Gliwicach.

75 procent floty na świecie finansowane jest leasingiem. – Zależy nam, by w sytuacjach trudnych, podczas wypadku czy utraty dokumentów, szczególnie poza granicami kraju, kierowcy wiedzieli jak się zachować – tłumaczy Sylwia Chmielewska, dyrektor zarządzająca Volvo Financial Services PL & UA.

Organizatorzy akcji „Profesjonalni kierowcy” chcą dotrzeć do jak największej grupy młodych ludzi i zmienić stereotypowy, nie zawsze pozytywny odbiór profesji kierowcy. Obecnie mają oni do dyspozycji coraz bardziej komfortowe i nowoczesne pojazdy, niejednokrotnie po pracy realizują swoje pasje, wożąc rowery czy sprzęt do ćwiczeń siłowych. – Chcemy rozwijać akcję, dlatego zachęcamy inne firmy, by wsparły ten projekt finansowo. Kierowcy są bohaterami naszych czasów. Dzięki nim w czasie pandemii niczego na sklepowych półkach nie brakowało. Kontynuowanie szkoleń i praca nad poprawą wizerunku tego zawodu to nasza powinność – apeluje Małgorzata Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Trucks Polska.

Poleć ten artykuł:

Polecamy