Prologis Park Łódź z certyfikatem BREEAM Excellent

Prologis Park Łódź z certyfikatem BREEAM Excellent

Budynek DC1, o powierzchni 17 000 metrów kwadratowych, w Prologis Park Łódź to obiekt produkcyjno-magazynowy typu build-to-suit, który powstał zgodnie z indywidualnymi potrzebami firmy Ziehl-Abegg, wiodącego producenta i dostawcy w dziedzinie wentylacji, sterowania i techniki napędowej.

Priorytetem dla Ziehl-Abegg były lokalizacja obiektu w centrum polski, przejrzysta i prosta umowa najmu, a także kwestie środowiskowe. Dlatego magazyn został zaprojektowany i wybudowany zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju i poddany certyfikacji BREEAM. Potwierdzeniem, że wzorowo spełnia międzynarodowe wymagania w zakresie zrównoważonego budownictwa jest otrzymanie noty na poziomie Excellent.

– Na każdym etapie projektowania i budowy magazynu DC1 w Prologis Park Łódź dążyliśmy do doskonałości. Naszym celem było stworzenie fabryki przyszłości, która będzie jednocześnie efektywnym centrum dystrybucyjnym, a przede wszystkim miejscem przyjaznym pracownikom i planecie. Certyfikat BREEAM uzyskany na poziomie Exellent jest potwierdzeniem, że cel został zrealizowany. Dziękuję drużynie Bremer, generalnemu wykonawcy inwestycji, za wspólne osiągnięcie tego sukcesu – powiedział Michał Stankiewicz, Senior Development Manager w Prologis.

Zaprojektowany z pomysłem

Magazyn wybudowany dla Ziehl-Abegg będzie wyposażony w najnowsze rozwiązania oferowane przez firmę. Cała powierzchnia dachu została przygotowana pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo w budynku umieszczono destryfikatory, które umożliwią odzysk ciepła poprzez ściąganie nagrzanego powietrza z poziomu sufitu na niższe partie pomieszczenia. Nawet 12,5% oświetlenia stanowi naturalne światło dzienne – zarówno w biurze, jak i w hali.

Zaprojektowany, aby oszczędzać

Budynek charakteryzuje się zwiększoną izolacją termiczną ścian oraz dachu, co przekłada się na ograniczenie zużycia energii potrzebnej na ogrzanie i chłodzenie pomieszczeń. Został wyposażony w systemy umożliwiające kontrolowanie i minimalizowanie zużycia energii takie jak: system kontroli natężenia oświetlenia analizujący ilość światła dziennego, sterowanie systemem oświetlenia zewnętrznego, opomiarowanie systemów odpowiedzialnych za łączne zużycie 90% energii w budynku, a także system kontroli zużycia wody w obiekcie. Obiekt produkcyjno-magazynowy jest konstrukcją przyszłości, dlatego przygotowano analizę możliwości zainstalowania pomp ciepła połączonych z odzyskiem ciepła z technologii produkcji zastosowanej w fabryce. Ponadto jest wyposażony w prasokontenery, które pozwolą na redukcję ilości przekazywanych odpadów – recycling sięga aż 95%.

Zaprojektowany w zgodzie z naturą

W ramach inicjatywy PARKlife™ zostały zagospodarowane tereny zielone Prologis Park Łódź, a także wybudowano boisko sportowe, strefę relaksu ze stolikami i ławkami, zewnętrzną toaletę samoobsługową oraz wiaty rowerowe z punktem naprawy. Tuż przy budynku zainstalowano infrastrukturę przygotowaną pod ładowarki elektryczne dla samochód osobowych. Liczne drzewa i krzewy są podlewane automatycznie wodą odzyskiwaną ze zbiornika retencyjnego. Bioróżnorodność tego terenu sprawiła, że postawione przez Prologis ule, szybko przyciągnęły pracowite pszczoły. Pracownicy klientów parku mieli już szasnę skosztować miody z pierwszych zbiorów.

Poleć ten artykuł:

Polecamy