Prologis podsumowuje 2020 rok

Prologis podsumowuje 2020 rok

Prologis podzielił się podsumowaniem działalności operacyjnej w Europie Środkowej i Polsce w 2020 roku.

– Koncentracja na potrzebach klienta, najwyższej jakości portfolio oraz doskonały bilans to czynniki, które sprawiły, że przez cały 2020 rok mogliśmy zapewnić naszym pracownikom, klientom oraz partnerom biznesowym pełne wsparcie. W czasie, gdy nasze nieruchomości logistyczne wykazują swą odporność, my koncentrujemy się na dostarczaniu klientom szytych na miarę rozwiązań, dzięki którym będą mogli rozwijać swoją działalność i dbać o pracowników – powiedział Paweł Sapek, senior vice president, szef Prologis na Europę Środkową.

Działalność operacyjna w Europie Środkowej i w Polsce

Całkowita wielkość portfolio Prologis w regionie Europie Środkowej to 4,2 mln mkw. (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), w tym 1,95 mln mkw. w Polsce. Wskaźnik zajętości portfolio w skali całego roku pozostał na stabilnym poziomie 94,5%, w porównaniu do 95% na koniec 2019. W Polsce wynosił on 93,2%, w porównaniu do 93,8% na koniec 2019.
Wynajęta powierzchnia łącznie w całym 2020 r. wynosiła 1,74 mln mkw., co oznacza wzrost o 27% w stosunku do poprzedniego roku: nowe umowy najmu – 467 100 mkw., przedłożone kontrakty – 820 100 mkw.
Umowy zawarte przez dewelopera na polskim rynku odpowiadały za 53% kontraktów podpisanych w regionie (933 600 mkw., 24% więcej w porównaniu do 2019): nowe umowy najmu – 265 100 mkw., przedłożone kontrakty – 409 100 mkw.

Inwestycje kapitałowe w Europie Środkowej

Prologis rozpoczął budowę 4 budynków o powierzchni 114 700 mkw., z czego 81,5% stanowiły obiekty typu build-to-suit. Ukończona została budowa 7 obiektów o łącznej powierzchni 180 400 mkw., w tym trzech budynków na polskim rynku o łącznej powierzchni 117 800 mkw.

W 2020 r. Prologis nabył 13 hektarów gruntu inwestycyjnego pod budowę dwóch obiektów o potencjalnej łącznej powierzchni najmu netto 60 000 mkw. w Prologis Park Budapest-Sziget II na Węgrzech, a także zakupił 12 hektarów gruntu inwestycyjnego z możliwością zabudowy 14 500 mkw. w Prologis Park Prague-Chrastany w Czechach. Deweloper sprzedał jeden obiekt – budynek DC3 o powierzchni 37 800 mkw. w Prologis Park Nitra na Słowacji, którego kupiec uprzednio nabył budynki DC1 oraz DC2 w tym samym parku.

Klient w centrum uwagi

Deweloper, jak podkreśla w swoich informacjach, dąży do opracowywania wyjątkowych rozwiązań dla klientów, stawiając na długofalową i opartą na partnerstwie współpracę. Zapewnia klientom dedykowane wsparcie i takie innowacyjne rozwiązania jak Prologis Essentials Marketplace i PARKLife, aby klienci mogli rozwijać swoją działalność i dbać o swoich pracowników.

COVID-19

Naszym największym priorytetem Prologis jest nadal zapewnienie pracownikom i klientom jak największego poczucia bezpieczeństwa. Przez cały ubiegły rok regularnie deweloper dzielił się spostrzeżeniami i analizami dotyczącymi wpływu pandemii na rynek nieruchomości logistycznych i łańcuch dostaw. Dzięki wprowadzeniu szytych na miarę innowacji i zapewnieniu odpowiednich środków bezpieczeństwa w parkach, budynki mogły pozostać otwarte zgodnie z rozporządzeniami rządu. Prologis w dalszym ciągu realizuje swój program wsparcia zatrudnionych w firmie osób. W ramach bezpłatnych programów motywacyjnych oferuje szerokie wsparcie: od pomocy przy tworzeniu zdalnych miejsc pracy, przez dbanie o korzystny stan psychiczny i fizyczny, zdrowie i dobre samopoczucie, aż po coaching i doradztwo.

Zrównoważony rozwój i innowacje

Prologis od dziesięcioleci z sukcesami realizuje swoje zobowiązanie na rzecz ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego (ESG). Laboratoria Prologis opracowują i wdrażają innowacyjne rozwiązania w budynkach, podnosząc standardy w zakresie ochrony środowiska, zapewniając ochronę bioróżnorodności parków oraz długotrwałe korzyści dla sąsiadujących społeczności. We współpracy z Cool Earth, organizacją charytatywną działającą na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu, oraz The Planet Mark, firmą przyznającą certyfikaty zrównoważonego rozwoju, dąży do zminimalizowania emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia, we wszystkich budynkach na terenie całej Europy.

(Prologis)

Poleć ten artykuł:

Polecamy