PZWLP w 2010 roku

PZWLP w 2010 roku

Ostatnie trzy miesiące 2010 roku były udane dla branży wynajmu długoterminowego. W ciągu tych trzech miesięcy PZWLP odnotował wzrost o 10,5%.

Firmy zrzeszone w PZWLP czwarty kwartał 2010 roku zakończyły dysponując 83 274 pojazdami w wynajmie. W trzech głównych grupach produktów wynajmu pierwsze miejsce przypadło full service leasingowi – 69 132 pojazdy. W leasingu z serwisem było 4807 samochodów, a w wyłącznym zarządzaniu 9335 aut. Dane podało 16 firm członkowskich związku.

– Głównych przyczyn ożywienia jest kilka. Nastąpiła wstrzymywana od miesięcy wymiana flot w przedsiębiorstwach, które przedłużały bieżące umowy, a zapowiadane zmiany w stawce podatku VAT dodatkowo wpłynęły na wzrost liczby kontraktów – mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

W kategorii FSL największą liczbę samochodów posiadał LeasePlan Fleet Management (12 875), który zajął również najwyższą lokatę w grupie wyłącznego zarządzania (2402 pojazdy). W leasingu z serwisem pozycję lidera obronił Bankowy Fundusz Leasingowy (2638 auta). Największą pojedynczą flotą – liczącą 1068 samochody – dysponowała Corpo Flota. Najpopularniejszym modelem w firmach należących do PZWLP był Ford Focus.

Ciekawie przedstawiają się dane związane z paliwem, jakim napędzane są samochody w naszych flotach. Średnio 79% pojazdów zarządzanych i finansowanych przez PZWLP to auta z silnikiem diesla, choć rozpiętość w poszczególnych firmach bywa spora i wynosi od ponad 50% do ponad 90%. Jedna piąta to silniki benzynowe. Udział aut hybrydowych lub z instalacją gazową jest na razie znikomy.

Poleć ten artykuł:

Polecamy