Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Korzystanie z radia CB w trakcie podróży samochodowej jest nadal jednym z najłatwiejszych sposobów na określenie sytuacji na drodze planowanego przejazdu – kwestię korków czy wypadków dostaniemy w zasadzie z pierwszej ręki. Jednak czy za korzystanie z CB radia w trakcie jazdy możemy zostać ukarani?

Jednym z podstawowych pytań w powyższym zakresie – jest to, czy z radia CB można korzystać bez spełniania dodatkowych warunków (np. uzyskaniem pozwolenia). Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. z 2007r. nr 138 poz. 972)… nie, o ile mieszczą się w kategorii radia CB.

Te, zgodnie z ww. rozporządzeniem muszą spełniać następujące warunki techniczne:

–  działające wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz:

a) typu PR27, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 135,

b) z emisją dwuwstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo (DSB-AM), lub emisją jednowstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo (SSB-AM), spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 433, przy czym dopuszczalna moc wyjściowa nadajnika dla DSB-AM wynosi do 4 W, a dla SSB-AM do 12 W szczytowej mocy obwiedni;

Radio niespełniające powyższych norm w zakresie częstotliwości lub mocy – może narazić nas na grzywnę w przypadku kontroli służb drogowych.

Czy za trzymanie mikrofonu w ręku możemy zostać ukarani jak za trzymanie telefonu?

Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://prawo-na-drodze.wieszjak.pl/ciekawostki/306791,Radio-CB–czy-jego-uzywanie-jest-legalne.html

Autor: Adam Kret

Poleć ten artykuł:

Polecamy