Raport rynku magazynowo-przemysłowego w Polsce

Cusman&Wakefield ogłasza raport o wynajmie powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce. Według raportu stawki czynszu, które w niektórych lokalizacjach wzrosły nominalnie od ubiegłego roku, nie uległy zmianie już drugi kwartał z rzędu na najważniejszych rynkach, z wyjątkiem Poznania (obniżka 5%)

Renegocjacje umów najmu są nadal powszechnym zjawiskiem na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce, a najemcy starają się w pełni wykorzystać swoją silną pozycję przetargową. Wyniki gospodarcze w porównaniu z 2009 r. i z kilkoma rynkami europejskimi są dobre. Z tego względu popyt powoli wzrasta. Coraz więcej firm poszukuje nowej powierzchni, chociaż proces podejmowania decyzji wciąż trwa dość długo.

Dostępność powierzchni jest nadal duża, głównie ze względu na brak wystarczającej poprawy popytu w ostatnim kwartale. Deweloperzy w dalszym ciągu zachowują ostrożność i koncentrują się na obiektach BTS (built-to-suit) lub umowach typu pre-let, co z kolei sprawia, że czynsze utrzymują się na aktualnych poziomach.

 

Inwestycje w nieruchomości przemysłowe wyniosły 182 mln euro (przy 18 mln euro w poprzednim kwartale). W większości byli to inwestorzy zagraniczni, których do większej aktywności mogła zachęcić dobra kondycja polskiej gospodarki w porównaniu z innymi

krajami regionu. Udział sektora magazynowo-przemysłowego w łącznych inwestycjach wyniósł 25 proc. Przy ostrożnych prognozach czynsze i stopy kapitalizacji utrzymają się – tak jak w poprzednich kwartałach – na dotychczasowych poziomach.

Poleć ten artykuł:

Polecamy