Rozmowy o uldze na robotyzację w ramach targów Modernlog

Rozmowy o uldze na robotyzację w ramach targów Modernlog

Ministerstwo Rozwoju, przedstawiając projekt nowej ulgi podatkowej na robotyzację, rozpaliło wyobraźnię inwestorów i dostawców nowych technologii. Zgodnie z zapowiedzią rządu już od nowego roku przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych na rzecz automatyzacji stanowiska pracy. Tego, jak skorzystać z tej preferencji podatkowej dowiedzieć się będzie można podczas II Konferencji Smart Warehouse, odbywającej się w ramach targów Modernlog 4 i 5 listopada br. w Poznaniu.

Z publikowanych na przestrzeni ostatnich tygodni raportów nt. transformacji cyfrowej i robotyzacji wynika, że przedstawiciele różnych gałęzi gospodarki z coraz większym zainteresowaniem spoglądają w stronę nowych technologii. Choć wcześniejsze bariery, jak np. nieprzychylność zarządu, niechęć do zmian czy brak spójnej strategii, zbladły w kontekście poszukiwania panaceum na trudne czasy, to nadal problematyczne pozostają kwestie finansowe. Wysokie koszty wdrożenia rozwiązań z zakresu automatyki i robotyzacji wciąż hamują rozwój przedsiębiorstw w tym zakresie.

Zmienić ma to zapowiedziana przez rząd ulga na robotyzację, zgodnie z którą przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości firmy i rodzaju branży. Wśród oczekiwanych rezultatów wymienia się m.in.: więcej robotów w produkcji przemysłowej, zwiększenie wydajności produkcji i obniżenie jej kosztów oraz zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej poprzez jej unowocześnienie.

Ulga na robotyzację jednym z tematów II Konferencji Smart Warehouse

Jak co roku, tak i tym razem podczas największych w Polsce Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog (3-6.11) w Poznaniu będzie można przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom z zakresu logistyki 4.0, prezentowanym przez licznych wystawców. Nie zabraknie także odniesień do bieżącej sytuacji na rynku.

– Jednym z tematów tegorocznej konferencji Smart Warehouse, organizowanej w towarzystwie targów Modernlog, będzie ulga podatkowa na robotyzację, której projekt zakłada, że w pierwszym roku obowiązywania, czyli w 2021, będzie można wykorzystać tylko pulę 150 mln zł. Warto wiedzieć, że w katalogu kosztów kwalifikowanych, które można rozliczyć w ramach ulgi, znalazły się wydatki na zakup lub leasingowanie nowych robotów i kobotów – opowiada Ilona Miziewicz-Groszczyk, Dyrektor Rozwoju Biznesu i Marketingu Europa Systems, ambasadorka konferencji.

II edycja Konferencji Smart Warehouse została w tym roku zaplanowana na dwa dni targowe (4-5.11). Wezmą w niej udział przedstawiciele znanych firm produkcyjnych, jak i dostawcy technologii, a także ich odbiorcy, dzięki czemu uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z wielowymiarową perspektywą na omawiane tematy. Wśród 4 paneli dyskusyjnych: #IOT_Digitalizacja, #Technologie_transportu_wewnętrznego, #Automatyczne_systemy_składowania oraz #AGV_Roboty znalazło się także miejsce na analizę rządowej propozycji ulgi na robotyzację.

– Robotyzacja to szeroki temat, dlatego skupimy się na konkretach związanych z ulgą podatkową, porozmawiamy m.in. o budżecie na robotyzację, np. czy za 100 000 zł można już zainstalować aplikację z robotem i jak w tym kontekście będzie wyglądała ulga podatkowa (wg wyliczeń pozwoli to na uzyskanie 9 500 zł dodatkowej oszczędności podatkowej w CIT (19% x 100 000 zł x 50%) – zapowiada Ilona Miziewicz-Groszczyk.

Dyskusja na podstawie case studies

Przyzwyczajeni jesteśmy do konferencyjnych prezentacji, ale podczas branżowych spotkań zdecydowanie brakuje odniesień do konkretnych przykładów wdrożeń. Inaczej ułożony jest program Smart Warehouse, który w dużej mierze opiera się na analizie case studies. Również w panelu #AGV_Roboty omówione zostaną przykłady wdrożeń, które z pewnością zainspirują słuchaczy do inwestycji lub skorzystania z najnowszej ulgi podatkowej.

Jednym z nich będzie zwiększenie efektywności pracy w centrum dystrybucyjnym firmy Sivantos, globalnego producenta aparatów słuchowych. Celem wdrożenia przeprowadzonego przez firmę Europa Systems było uzyskanie doskonałości operacyjnej w obszarach: picking, packing i shipping, a także zastosowanie takich rozwiązań intralogistycznych, które w przyszłości pozwolą na łatwą rozbudowę systemów transportu wewnętrznego. Analiza drugiego przypadku odpowie na pytanie jak zautomatyzować obszar, w którym konwencjonalna robotyzacja jest nieopłacalna – będzie to case study na podstawie wdrożenia w magazynie międzynarodowego koncernu farmaceutycznego.

– To właśnie koboty, czyli tzw. roboty współpracujące są najnowszą technologią, cenowo i implementacyjnie coraz bardziej dostępną na polskim rynku. W ramach panelu #AGV_Roboty będzie można porozmawiać zarówno z przedstawicielami dostawców z firm Omron, Fanuc i Wobit, jak i reprezentantami integratorów technologii kobotów z Europa Systems oraz Astor. Wraz z nimi odpowiemy m.in. na pytanie jak skorzystać z ulgi na robotyzację oraz w jaki sposób wybrać dla siebie najbardziej optymalne rozwiązania technologiczne – zaprasza Ilona Miziewicz-Groszczyk, Europa Systems.

To jednak nie wszystkie tematy, o których będą rozmawiać prelegenci oraz uczestnicy Konferencji Smart Warehouse. Nie zabraknie także odniesień do automatycznych systemów składowania, wykorzystania Internetu rzeczy w magazynach (IOT) czy rozważań na temat przyszłości transportu wewnętrznego w kontekście rozwoju e-commerce. Aktualny program tego wydarzenia można znaleźć na stronie https://smartwarehouse.modernlog.pl/ , na której dostępne są również bezpłatne bilety.
W tym samym czasie będzie można wziąć udział w bloku targów ITM Industry Europe, prezentujących dorobek polskiego i światowego przemysłu. Wśród nich znajdują się także 3D Solutions – targi druku i skanu 3D oraz Subcontracting – Targi Kooperacji Przemysłowej. Więcej: www.modernlog.pl

Poleć ten artykuł:

Polecamy