Samoorganizacja w PKS Gdańsk-Oliwa

Samoorganizacja w PKS Gdańsk-Oliwa

W lipcu 2017 roku PKS Gdańsk-Oliwa SA oficjalnie rozpoczął proces zmian w strukturze firmy, tj. przekształcenia w turkusową organizację. Oznacza to zupełnie nowy standard zarządzania przedsiębiorstwem w branży transportowo-logistycznej.

PKS Gdańsk-Oliwa SA to pierwsze przedsiębiorstwo TSL, które wprowadziło samoorganizację – strategię zarządzania, w której nie występują stanowiska kierownicze, wszyscy pracownicy są równi, bez względu na doświadczenie, staż pracy oraz zajmowane stanowiska, a działalność firmy opiera się na wzajemnej pomocy, zaufaniu i współpracy.

 

Podstawą samoorganizacji jest zespołowość i wspólne dążenie do celu. Decyzje może podejmować każda osoba w zespole, jednakże ma obowiązek konsultować je z ekspertami posiadającymi wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie oraz osobami, których dany temat dotyczy bezpośrednio oraz wziąć za nią pełną odpowiedzialność. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie w działalności firmy nowych pomysłów i usprawnień oraz wykorzystywanie mocnych stron i talentów pracowników, co generuje większą efektywność, a tym samym zwiększa zyski firmy. Stanowiska kierownicze w zespołach zostają zniesione i są zastąpione funkcją reprezentanta.

 

Informacja o wielkiej zmianie w funkcjonowaniu firmy była dla jej pracowników ogromną niewiadomą i wyzwaniem. Dziś, rok po wprowadzeniu nowej strategii zarządzania w PKS Gdańsk-Oliwa SA, dzielą się oni doświadczeniem i wiedzą, wykorzystując swoje mocne strony do wspólnego rozwiązywania problemów. Standardem staje się współpraca w zespołach i między zespołami oraz otwartość na nowe wyzwania. Wewnątrz zespołów role są dzielone tak, aby ich członkowie mogli się realizować, zachowując przy tym najwyższą jakość obsługi klienta i wykonania usług. Ufają sobie wzajemnie, doradzają i powierzają realizację zadań.

 

Plany stworzenia firmy, w której pracują zaangażowani w jej rozwój ludzie, wzajemnie się wspierając, stają się rzeczywistością.

 

(PKS Gdańsk-Oliwa)

Poleć ten artykuł:

Polecamy