Śledzenie przesyłek z punktu widzenia klienta przewoźnika

Śledzenie przesyłek z punktu widzenia klienta przewoźnika

Śledzenie przesyłek jest dziedziną zarządzania transportem, która w ostatnich latach dokonała znacznego postępu technologicznego. Dzięki inteligentnym komputerom pokładowym, Internetowi Rzeczy (IoT), dostępowi do danych transportowych w czasie rzeczywistym oraz inteligentnemu oprogramowaniu do przetwarzania tych danych firmy logistyczne dysponują obecnie doskonałymi narzędziami do szczegółowej wizualizacji przepływów przesyłek.

Gdzie obecnie są moje ciężarówki? Jakie przyczepy wiozą i z jakim ładunkiem ? Jaka jest temperatura i wilgotność w przestrzeni ładunkowej? Czy są korki lub inne przeszkody? Jaka jest najszybsza trasa? Jaki jest przewidywany czas dojazdu ciężarówki do miejsca przeznaczenia? Dzięki rozwiązaniom Track & Trace firmy Trimble masz doskonały dostęp do wszystkich tych informacji, a Twoi spedytorzy mogą od razu odpowiedzieć na wyżej postawione pytania.

Śledzenie przesyłek oczami klienta

Technologicznie możliwości są nieograniczone, ale czy jako firma transportowa zastanawiałeś się kiedyś, co z tego ma klient? Przecież rozwiązania związane ze śledzeniem mają przede wszystkim służyć lepszej obsłudze kontrahentów. Dlatego należy patrzeć nie tylko na to, co jest technologicznie możliwe, ale przede wszystkim na to, czego oczekuje klient. Spójrz z jego perspektywy na kwestie związane ze śledzeniem przesyłek.
Postaw się na miejscu np. firmy produkcyjnej lub handlowej, która zleciła firmie logistycznej transport towarów do klientów. Jakie informacje są dla Ciebie ważne? Oczywiście chcesz wiedzieć, kiedy rozpocznie się dostawa i jaki jest oczekiwany czas jej zakończenia. Podczas samego transportu najważniejszy jest dla Ciebie postęp. Czy wszystko idzie zgodnie z planem? W przypadku opóźnień chcesz móc poinformować klienta i ustalić z nim nowy termin dostawy. Chcesz zachować kontrolę nad postępem procesu i mieć możliwość samodzielnego dokonywania niezbędnych korekt.

Urywające się telefony

To nie brzmi dziwnie ani zbyt wymagająco, prawda? Jednak w wielu firmach transportowych rzadko zdarza się, że klient ma wgląd w postęp swoich zleceń w czasie rzeczywistym, nie mówiąc już o sprawowaniu nad nim kontroli. Często telefony w dziale obsługi klienta spedytora urywają się z powodu klientów, którzy chcą znać status przesyłki. W nagłych przypadkach woleliby zadzwonić bezpośrednio do spedytorów aby dowiedzieć się czegoś więcej , na przykład, czy istnieją ograniczenia dotyczące czasu rozładunku pod adresem dostawy.

Wirtualny Dział Transportu

Być może ostateczną formą śledzenia jest to, że klienci (np. firma produkcyjna lub handlowa) nie postrzegają Cię już jako zewnętrznej firmy transportowej, ale jako własny wirtualny dział transportu, nad którym mają pełną kontrolę. Mogą zobaczyć, gdzie może dojść do rozbieżności w czasie przybycia, ale także sprawdzić planowanie i opcje, mające na celu zapobieżenie lub minimalizację odchyleń. To ostatnie stanowi nadal wyzwanie ale niektórzy spedytorzy już głośno wyrażają to życzenie. Dlatego myślenie o tym w sektorze transportu z pewnością nie zaszkodzi.

Lepsze wskaźniki utrzymania klienta

Śledzenie przesyłek, które stawia klienta na pierwszym miejscu, prowadzi do skuteczniejszego utrzymania klientów. Są oni bardziej skłonni złożyć kolejne zamówienie u Ciebie niż u innego przewoźnika, który nie oferuje tej usługi. Jest również dodatkowa zaleta: klient sam poradzi sobie z większością problemów i nie musi już „zajmować czasu” działowi obsługi klienta.

Patrząc na śledzenie przesyłek oczami klienta, zyskujesz wgląd w to, co jest naprawdę ważne. Wykorzystując tę informację w porę, zyskasz przewagę nad konkurencją i zbudujesz firmę, która będzie przyszłościowa. Niezbędne do tego narzędzia nie będą przeszkodą, od tego masz Trimble Transport & Logistics i jego partnerów integracyjnych.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy