Stabilne tempo cyfryzacji przy umiarkowanych wydatkach

Stabilne tempo cyfryzacji przy umiarkowanych wydatkach

W 2022 roku wydatki na IT w Europie będą niższe niż rok wcześniej, zapowiada Gartner. W mijającym roku budżety alokowane w technologie regionie EMEA, były o 4 proc. niższe niż w 2021. Czy to początek tąpnięcia w branży IT?

W 2022 roku w naszym regionie wydatki na technologie będą niższe niż rok temu, zapowiadają analitycy Gartnera. O dwucyfrowym tempie wzrostu, jak w 2021, rynek może tylko pomarzyć. Gartner wyliczył, że w ubiegłym roku biznes w regionie EMEA wydał na technologie 1,27 mld Euro, a w tym będzie to 1,22 mld Euro. Czyli o 3,8 proc. mniej. Czy to oznacza, że spełnia się czarny scenariusz i nad branżą IT zbierają się ciemne chmury? — Absolutnie nie — ucina Marceli Mila, Menedżer ds. Kluczowych Klientów z BPSC i wyjaśnia — Spadek nakładów, o którym pisze Gartner, jest efektem wysokiej bazy. W 2021 wydatki w technologie wystrzeliły. W niektórych z analizowanych obszarów wzrost wyniósł 15 i więcej procent. Był to następstwem skokowego wzrostu zapotrzebowania na rozwiązania cyfrowe — tłumaczy ekspert z technologicznej spółki z Katowic.

Mroczne widmo spowolnienia

W tym roku widmo spowolnienia gospodarczego hamowało inwestycje. Powściągliwe nastroje przekładały się na działania i wydatki. — Eksperci wieszczący gorsze czasy nakręcali spiralę strachu, a biznes lubi wyolbrzymiać zagrożenia. Dominowała postawa: poczekamy, zobaczymy. Efektem reaktywnej postawy było niższe tempo inwestycji — wyjaśnia Marceli Mila z BPSC.

Wartość całego rynku ICT w 2022 roku w regionie EMEA będzie niższa niż w poprzednim dokładnie o 3,8 proc. Za ujemne tempo wzrostu odpowiada rynek sprzętu teleinformatycznego. W ubiegłym roku 15 proc. na plusie, w 2022 13 proc. na minusie. Dramatyczny spadek to pokłosie problemów u producentów w Azji i wojny w Europie. Niedobory urządzeń sprawiają, że problemy pojawiają się w segmencie usług telekomunikacyjnych, których tempo będzie ujemne, na poziomie -3,6 proc. Nakłady na usługi IT i oprogramowanie pozostaną na niemal niezmienionym poziomie. Tylko segment Data Center będzie na plusie (1,8 proc.), jednak w ubiegłym roku dynamika, z jaką inwestowano w chmurę, była najwolniejsza.

Nowa nadzieja

Wydatki na IT są odporne na recesję, takie wnioski można wysnuć po analizie prognoz Gartnera. Eksperci mówią jasno, biznes, zamiast ciąć budżety na technologie, zwiększy wydatki na digitalizacje. — Wiele osób przewiduje, że warunki makroekonomiczne będą stanowiły wyzwanie dla inwestycji w 2023 roku. Biorąc pod uwagę obawy dotyczące inflacji, kwestii związanych z łańcuchem dostaw, rosnącymi cenami energii i ogólną niepewnością gospodarczą, trudno się nie zgodzić. Jednak z drugiej strony technologie cyfrowe odegrały ogromną rolę w umożliwieniu funkcjonowania i zabezpieczeniu rentowności oraz efektywności w 2020 roku. To niewątpliwie sprawia, że nie ma co się spodziewać stagnacji w ICT — prognozuje Marceli Mila z BPSC.

Alokowane budżety w regionie będą o 7,5 punktu proc. wyższe niż w roku bieżącym. Najszybszy wzrost będzie w obszarze software’u i wyniesie 8,6 proc. Segment oprogramowania dla przedsiębiorstw odbije się szybciej niż inne, ale w nakłady na usługi IT, które są mocno skorelowane z wydatkami w systemy, również będą miały dobrą dynamikę, a wyniesie ona 6,6 proc. W pozostałych analizowanych obszarach tempo będzie znacznie wolniejsze. Budżety na usługi telekomunikacyjne będą w przyszłym roku o 2,3 większe niż w 2022. O 1 proc. wzrosną budżety na Data Center. Najwolniejsze tempo, na dodatek o ujemnej wartości, dotknie rynek urządzeń ( -2,6 proc.). Jednak sytuacja w tym obszarze jest wypadkową sytuacji geopolitycznej i problemów w łańcuchach dostaw, które ciągle występują.

Poleć ten artykuł:

Polecamy