Synergia najemcy i dewelopera

Synergia najemcy i dewelopera

W 2010 r. dwie firmy będące u progu rozwoju nawiązały współpracę: rozpoczynający działalność na rynku deweloper magazynowy - 7R Logistic - i posiadający ogromny potencjał dystrybutor artykułów wyposażenia wnętrz - BBK S.A.Pierwsza umowa zawarta między firmami dotyczyła wynajęcia...

Pierwsza umowa zawarta między firmami dotyczyła wynajęcia 5000 mkw. powierzchni magazynowej, kolejna, zawarta cztery lata później, określała warunki dostarczenia magazynu BTS o powierzchni ponad 20 000 mkw.

Marka Home&You wchodzi do Polski

W 2006 r. BBK S.A., właściciel marki Home&You, uruchomił pierwszy salon Home&You w Polsce, by cztery lata później stać się wiodącym importerem i dystrybutorem artykułów wyposażenia wnętrz w Polsce, z największą siecią 40 salonów w całym kraju.

Siedziba firmy BBK S.A. znajdowała się w Gdyni, a magazyn, w którym składowano asortyment Home&You, mieścił się w Gdańsku. W wyniku rozwoju działalności firmy 4000 mkw. powierzchni magazynowej, które wynajmował BBK S.A. okazało się zbyt mało na to, by przechowywać cały towar. – Początkowo myśleliśmy jedynie o wynajęciu nowego magazynu. Jednak nie tylko powierzchnia, w której składowaliśmy nasz asortyment, była dla nas niewystarczająca. Również nasze biuro w Gdyni stawało się coraz bardziej ciasne. W tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem było więc znalezienie magazynu z odpowiednią powierzchnią biurową. Możliwość połączenia magazynu i biura w jednym miejscu stała się kluczowym kryterium podczas poszukiwania nowej lokalizacji – mówi Jacek Baczewski, wiceprezes BBK S.A.

W tym czasie w Kowalach k/Gdańska firma 7R Logistic rozpoczęła budowę swojego pierwszego magazynu. Lokalizacja okazała się idealna dla BBK S.A. a deweloper gwarantował spółce dostosowanie wynajmowanej powierzchni do jej specjalistycznych wymagań.

– Zdecydowaliśmy się na wynajem 5000 mkw. powierzchni magazynowej i 1200 mkw. powierzchni biurowej w nowo budowanym obiekcie 7R Logistic w Kowalach. Lokalizacja magazynu – tuż przy obwodnicy trójmiejskiej – gwarantowała dobry dojazd do wszystkich ośrodków Trójmiasta. Zależało nam na tym, aby nasi pracownicy mieszkający zarówno w Gdyni, jak i Gdańsku i dojeżdżający wówczas codziennie do pracy do jednego z tych miast mieli łatwy i szybki dostęp do nowego obiektu. Magazyn znajdował się też w bezpośrednim sąsiedztwie drogi S6 oraz blisko A1, a więc była to idealna lokalizacja na nasze centrum dystrybuujące towar na cały kraj – tłumaczy wiceprezes Jacek Baczewski. – Drugim argumentem przemawiającym za 7R Logistic była większa niż w przypadku innych deweloperów elastyczność. Nie tylko zaoferowali nam dostosowanie budynku do naszych potrzeb, ale również bezpłatnie zagwarantowali nam możliwość dalszej ekspansji – dodaje.

7R Logistic – elastyczny deweloper

Budowa budynku trwała dziesięć miesięcy. W sierpniu 2010 r. 7R Logistic przekazała BBK S.A. klucze do magazynu i powierzchni biurowej. Wówczas BBK S.A.była największym najemcą w Centrum Logistycznym 7R Logistic Gdańsk-Kowale i zajmowała 50% całkowitej powierzchni obiektu.

– Nasze rozmowy o wynajęciu powierzchni zaczynaliśmy wówczas, gdy w Kowalach już powstawał magazyn. Mieliśmy wtedy ściśle określony projekt obiektu, ale zaoferowaliśmy BBK S.A., że jesteśmy w stanie częściowo go zmodyfikować, tak by dostosować powierzchnię do ich wymagań – wyjaśnia Ryszard Gretkowski, wiceprezes zarządu 7R Logistic S.A. Jedną ścianę budynku przeszkliliśmy, by zapewnić światło dzienne do strefy, w której odbywało się konfekcjonowanie towaru. Do tej części dostosowaliśmy również ogrzewanie, tak by istniały w niej komfortowe warunki pracy. Ostatecznie dostarczyliśmy BBK S.A. magazyn z wyznaczonym przez nich podziałem powierzchni, komunikacją, infrastrukturą teletechniczną i kontrolą dostępu. Także biura zostały dopasowane do potrzeb najemcy. Najważniejszą modyfikacją było połączenie kilku stref biurowych specjalnie dobudowanym łącznikiem, dzięki czemu pracownicy mogli swobodnie przemieszczać się między różnymi częściami budynku. Pierwotny projekt zakładał bowiem, że na każdym piętrze znajdować się będą siedziby różnych firm, a nie tylko jednej – dodaje.

Rozwój marki Home&You w Polsce

Szybki rozwój marki Home&You w Polsce sprawił, że w 2012 r. liczba salonów Home&You rozrosła się do 65 punktów. Pod koniec 2012 r. BBK S.A. uruchomiła sklep internetowy marki Home&You, który oferuje pełną kolekcję wyposażenia wnętrz dostępną w sklepach stacjonarnych.

Wraz z dynamicznym rozwojem swojej działalności, w ciągu dwóch kolejnych lat firma BBK S.A. sukcesywnie powiększała zajmowaną powierzchnię w Centrum Logistycznym 7R Logistic Gdańsk-Kowale. W 2012 r. spółka wynajmowała już 8000 mkw. powierzchni magazynowej i 1800 mkw. powierzchni biurowej, co stanowi 60% całego obiektu. Umowę wynajmu zawarto do 2015 r., ale już w 2012 r. obie firmy rozmawiały o budowie nowego magazynu na wyłączne potrzeby BBK.S.A.

– Obserwując tak szybki rozwój firmy BBK. SA. przypuszczaliśmy, że do 2015 r. powierzchnia, którą dysponowała w naszym centrum logistycznym, będzie zbyt mała. Dlatego zaproponowaliśmy, że wybudujemy dla nich całkiem nowy budynek. Tym razem mieliśmy dostarczyć obiekt o powierzchni ponad 20 tys. mkw. skrojony całkowicie na miarę ich potrzeb – mówi Ryszard Gretkowski wiceprezes zarządu 7R Logistic S.A. – Nasze wspólne rozmowy i prace nad projektem nowego obiektu zaczęły się na długo zanim formalnie podpisaliśmy umowę na jego realizację. Nie chcieliśmy tracić czasu, a wzajemne zaufanie, którym się darzyliśmy, było dla nas gwarancją realizacji tego projektu. Dzięki temu, zanim rozpoczęliśmy budowę magazynu, każdy jego metr kwadratowy miał już swoje określone przeznaczenie – dodaje.

Nowy magazyn BTS

Sprzedaż asortymentu Home&You przez Internet bardzo dynamicznie zaczęła się rozwijać. Przez pierwsze 1,5 roku działalności e-sklepu przychód przez niego generowany rósł średnio o 36 proc. (miesiąc do miesiąca). Powiększała się również liczba sklepów stacjonarnych. Do połowy 2014 r. w Polsce funkcjonowało już ponad 90 salonów marki Home&You.

W połowie stycznia 2014 r. rozpoczęto więc budowę magazynu BTS o całkowitej powierzchni 20 700 mkw. i po niespełna sześciu miesiącach 7R Logistic przekazała spółce BBK klucze do obiektu.

– Proces projektowania był bardzo intensywny, byliśmy w nieustannym kontakcie z 7R Logistic. Wspólnie bardzo precyzyjnie ustalaliśmy to, w jaki sposób ma być zorganizowany magazyn, gdzie mają znajdować się poszczególne sekcje związane z konfekcjonowaniem, magazynowaniem czy zwrotem towaru. W związku z tym, że niektóre odbiory towarów realizowane są przez mniejsze samochody, specjalnie na nasze życzenie w nowym obiekcie powstały doki kurierskie. Powierzchnia biurowa również została zaaranżowana zgodnie z naszymi wytycznymi, włącznie z takimi szczegółami jak kolor ścian, fug w łazienkach czy wykładziny. Dostarczony obiekt w pełni spełniał nasze standardy oraz oczekiwania – opowiada wiceprezes Jacek Baczewski.

W połowie 2014 r. BBK S.A. wprowadziła się do nowej siedziby. Centrum Logistyczne 7R Logistic Gdańsk-Kowale III to 18 400 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej i 2300 mkw. klimatyzowanej części biurowej z systemem automatycznych żaluzji zewnętrznych. W budynku zastosowano również rozwiązania proekologiczne.

– W magazynie działa inteligentny system sterowania oświetleniem ledowym DALI, który oszczędza energię i utrzymuje stałe natężenie oświetlenia. We współpracy z czujnikami światła zapewnia sterowanie poziomem oświetlenia w zależności od warunków występujących na zewnątrz budynku, co w znacznym stopniu ogranicza zużycie energii elektrycznej – mówi wiceprezes Ryszard Gretkowski. – Zamontowane na części dachu kolektory słoneczne umożliwiają podgrzewanie wody użytkowej. Budynek jest też ponadnormatywnie wyizolowany cieplnie, posiada grubsze ściany i dach, a dodatkowo urządzenia wentylacyjne pozwalają na odzysk ciepła. Według naszych prognoz zastosowane tych rozwiązań pozwoli na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku o 45% – dodaje.

Z nowego Centrum Logistycznego 7R Gdańsk-Kowale III, BBK S.A. obsługuje 100 sklepów stacjonarnych w całej Polsce oraz tysiące klientów sklepu internetowego marki Home&You. Każdego miesiąca z magazynu w Kowalach wyjeżdża w Polskę 140 samochodów ciężarowych, załadowanych średnio 1,2 mln sztuk towarów z branży wyposażenia wnętrz.

Pięć lat współpracy między BBK S.A a 7R Logistic pokazuje, w jaki sposób ekspansja działalności najemcy wpłynęła na rozwój dewelopera. Od momentu podjęcia współpracy liczba salonów marki Home&You wzrosła 2,5-krotnie, a powierzchnia wynajmowana w Parku 7R Logistic Gdańsk-Kowale powiększyła się z 5000 mkw. do ponad 20 000 mkw. Elastyczne podejście do klienta, świadomość jego oczekiwań i rosnących potrzeb oraz gwarancja bezpłatnej ekspansji sprawiły, że 7R Logistic dostarczyła BBK S.A. nowoczesny magazyn BTS. Doświadczenie zdobyte podczas tej współpracy deweloper magazynowy wykorzystuje przy budowie kolejnych projektów, tym razem na południu Polski.

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy